0

Bulgaristan’da Tarım Alanları Azaldı

Bulgaristan Tarım, Gıda ve Orman Bakanlığı’nın son raporu sebze yetiştirmek için kullanılan tarım alanlarının yarı yarıya azaldığını gösteriyor. Tarım alanlarının sadece yaklaşık yüzde 1’inin sebze yetiştirmek için kullanıldığı ortaya çıktı. Bu sebze yetiştirmek için kullanılan alanların sadece 52 bin hektar olduğu ve bir yıl öncesine göre yüzde 56 daha az olduğu anlamına geliyor.

Sadece bir yılda sebze üretimi için kullanılan alanlar yarı yarıya azalmış, en büyük payı da nohut ve patates üretimi yapılan alanlar oluşturuyor. Rapora göre, Bulgaristan’da kullanılan tarım alanı 5 milyon hektarın biraz üzerinde, bu da ülke topraklarının yüzde 45’ini oluşturuyor.

Bulgar çiftçiler geçen yıl dörtte biri patates olmak üzere 769 bin ton sebze ürettiler.
Tarım Bakanlığı istatistiklerine göre, Bulgaristan’da geri kazanılan tarım alanlarının yüzde 22’si nohut, yüzde 9’u ise domates yetiştirmek için kullanıldı.
Tarım raporu verilerine göre 2020 yılında ekilebilir arazi, çok yıllık bitkiler, fidanlıklar, kalıcı çim alanlar ve aile bahçelerinden oluşan yararlanılan tarım alanı yıllık bazda yüzde 0.19 artış gösteriyor.

Arpa, mısır ve ayçiçeği bulunan alanlar sırasıyla yüzde 17, yüzde 0.13 ve yüzde 12.5 arttı. Buğday alanları yüzde 3.7 azaldı.
2020 yılında meyve türleri bir önceki yıla göre yüzde 1.24 artarken, üzüm bağları ile ekili alanlar yüzde 3.11 azaldı.
Tarım, Gıda ve Orman Bakanlığı’nın bildirdiğine göre, mahsul gruplarına göre, taze baklagillerde yüzde 72.9, yapraklı veya saplı sebzelerde yüzde 10 ve meyve sebzelerde yüzde 8.8 oranında hasat edilen alanlarda artış var.

Related Posts

Call Now Button