0

Bakan Kurum: “Avrupa Yeşil Mutabakatı’na Odaklanmış Durumdayız”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu’nda sunum yaptı. Sunumunda Avrupa Birliği’nin 2050 yılında karbon nötr bir kıta olma yolunda Paris Anlaşması’nı olmazsa olmaz bir şart olarak gördüğünü hatırlatan Kurum, kendilerine mal satan ülkelere sınırda karbon vergisi uygulayacağını açıkladıklarını hatırlatarak, “Avrupa Birliği ortaya koyduğu bu yeni hedefle; sadece karbon nötr bir Avrupa oluşturmayacak. Bu mücadeleyi sadece kendi coğrafyasıyla sınırlı tutmayacak. Konuyu küresel ölçekte bir eylem haline dönüştürecek. Biz de Bakanlık olarak Avrupa Yeşil Mutabakatı’na odaklanmış durumdayız. Ticaret Bakanlığımız koordinasyonunda kurulan Çalışma Grubu’nun üyesiyiz ekibimizle. Ülkemizin menfaatleri doğrultusunda bu süreci yakından takip ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

İklim Değişikliğiyle Mücadele Sonuç Bildirgesi’ni açıkladıklarını belirten Kurum, sonuç bildirgesiyle, Türkiye Ulusal İklim Değişikliği Stratejisi ve Ulusal İklim Değişikliği Eylem Planını 2050 hedefi ile güncellediklerini, çalışmaların 2022 yılında tamamlanacağını ve yerelde uygulamaya alınacağını açıkladı.

Yerel İklim Değişikliği Eylem Planlarını 2023 yılı sonuna kadar tamamlayacaklarını belirten Kurum, Avrupa Birliği IPA 2 programıyla 9 Ekim 2019’da Türkiye’de İklim Değişikliğine Uyum Eyleminin Güçlendirilmesi Projesi’ni başlattıklarını hatırlattı.

İklim Değişikliği Platformu ve Araştırma Merkezini kuracaklarını dile getiren Kurum, Emisyon Ticaret Sistemi’ni kurmak için mevzuat çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Kurum, 2023 yılına kadar binalarda kullanılan fosil yakıtları yüzde 25 azaltacaklarını, 2030 yılına kadar tüm binaların enerji kimlik belgesine sahip olacağını belirterek “Elektrik üretiminin yüzde 52’sini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlıyoruz. 2030 yılına kadar elektrik üretimimizi güneş enerjisinden 10 gigavat, rüzgar enerjisinden 16 gigavat kapasitesine çıkarıyoruz. Bu kapsamda da Avrupa’nın 6’ncı, dünyanın 12’nci ülkesi konumundayız.” dedi.

Bakanlığın çalışmaları ve Meclis’in atacağı adımların, İklim Kanunu’nun altyapısını oluşturacağını dile getiren Kurum, Komisyonun yapacağı çalışmaların da ciddi bir hazırlık olacağını ifade etti.

Dünya Bankası ile İklim Kanunu ile ilgili bir proje yürüttüklerini anlatan Bakan Kurum, “Dünyadaki tüm iklim kanunlarını inceledik. Yasal ve kurumsal altyapımızı hazırlıyoruz. Yaptığımız bu çalışma, Meclisimizin çıkaracağı kanun için çok faydalı olacak. Çalışmalarımızı tamamladıktan sonra hazırladığımız raporu ve taslak metnimizi Meclis’imize sunacağız.” diye konuştu.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat