0

Avrupa’da Yeni Otomobil Satışları Azalmaya Devam Ediyor

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) Ocak ayındaki yeni otomobil satışlarına ilişkin istatistiklerini açıkladı.

Açıklanan verilere göre otomobil satışlarındaki azalmaya devam etti. Koronavirüs salgınının ikinci dalgası ile mücadele kapsamında yürürlüğe koyulan tedbir ve kapanmaların ekonomi üzerinde olumsuz etkilerinin devam ettiği değerlendiriliyor.

ACEA verilerine göre, AB, İngiltere ve EFTA ülkelerinde Ocak ayındaki yeni kayıtlı otomobil satışları yıllık bazda yüzde 25.7 oranında azalırken satılan toplam otomobil sayısı 842,835 adette kaldı.

Avrupa’nın en büyük ilk beş otomobil pazarı konumunda olan ülkelerin tamamında otomobil satışlarında düşüş yaşandı. En büyük kayıp yüzde 51.5 ile İspanya’da yaşanırken, İspanya’yı yüzde 39.5 ile İngiltere, yüzde 31.1 ile Almanya ve yüzde 14 ile İtalya takip etti. Fransa’daki düşüş ise yüzde 5.8 ile sınırlı kaldı.

İsvaç’te satışlar arttı
Otomobil satışlarında artış yaşanan tek AB ülkesi olan İsveç’te Ocak ayında otomobil satışları yüzde 22.5 oranında arttı. Bu artışın baz etkisine bağlı olduğu ve geçtiğimiz yılın Ocak ayında İsveç’te yürürlüğe koyulan bir vergi artışı nedeniyle 2020 yılı Ocak ayında otomobil satışlarının ciddi oranda azaldığı değerlendiriliyor.

Otomobil markaları bazında açıklanan verilere göre; Volkswagen’in yüzde 28.1, Stellantis firmasının yüzde 27.4 ve Renault’un da yüzde 22.9 oranlarında satışları azaldı.

Related Posts

Call Now Button