0

Avrupa Birliği’nin Çin Menşeli E-Bisikletlerle Yaşadığı Sorunlar

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Genel Sekreterliği, “Avrupa Birliği’nin Çin Menşeli E-Bisikletlerle Yaşadığı Sorunlar” hakkında bir duyuru yayımladı.

Duyuruda, Avrupa Birliği (AB), Çin Halk Cumhuriyeti menşeili e-bisikletlere 18 Ocak 2019 tarihli AB Resmi Gazetesi’nde yayımladığı düzenleme ile ilave gümrük vergileri getirildi.

AB Daimi Temsilciliği vasıtası ile Avrupa Bisiklet Üreticileri Birliği’nden (EBMA) alınan yazılarda, Türkiye’deki bazı firmalar tarafından, mevzuatta belirtilen şartları haiz olmamalarına rağmen elektrikli bisiklet tanımından yararlanarak AB ülkelerine Çin menşeli el gazlı e-moped ve scooterların ve elektrikli bisikletlerin dışında farklı mopedlerin “Türkiye Menşeli Elektrikli Bisiklet” olarak ihraç edildiği iddia edildi. Belirtilen hususlar ile ilgili somut detaylara yer verilmemekle birlikte, sektörden alınan duyumlarda özellikle 2020 yılında önemli bir artış gösteren elektrikli bisiklet ihracatının AB tarafında şüphe uyandırdığı, Türkiye’den yapılan ithalatın gümrük alanlarında detaylı incelemelere tabi tutulduğu, bisiklet parçaları ya da ambalajları üzerinde Çince ibareler bulunmasının denetimlerin sıkılaşmasına sebep olduğu belirtildi.

AB E-Bisiklet Regulasyonuna ulaşmak için tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button