0

Avrupa Birliği’ne Kuru Domates İhracatında GTİP Değişikliği

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak ise Türkiye’den AB ülkelerine ihraç edilen kuru domateste GTİP sınıflandırmalarında değişikliğe gidildiğini söyledi.

“2021 yılı için söz konusu GTİP dahilindeki ülkemiz menşeli ürünler için tanımlanmış olan 8900 tonluk kota 2021 yılı haziran ayında dolduğundan, 2021 ihraç sezonu başladığında ihracatçılarımız ilave vergi yükü ile karşı karşıya kalacaklar. İhraç edilen kurutulmuş domateslerin, tuzlama işleminin kurutmadan sonra yapılmadığı, dolayısıyla ileri işlem olmadığı dikkate alınarak, mevcut GTİP numarasında sınıflandırılmasına devam edilmesini talep ediyoruz.”

Firmaların sürdürülebilir üretim için yaptığı harcamalara teşvik verilmeli
Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş; tüketiciler ve devletlerin döngüsel ekonomiyi gündemde tutması gerektiğini, devletin bu konudaki yatırımları desteklemesi gerektiği görüşünde.

Burak Sertbaş,“Sektörün tüm paydaşları, aynı dili konuşmalı, kurallar koyulmalı. Devletimizin tasarım alanında sektörümüze vermiş olduğu desteğin pozitif sonuçlarını görüyoruz. Firmalarımızın sürdürülebilir üretim için yaptığı harcamalara da aynı şekilde teşvik verilmesini istiyoruz. Bugüne kadar sektörümüze verilen teşvikleri ülkeye her sene 17 milyar dolar döviz kazandırarak ve katma değerli ihracatta ön saflarda yer alarak gösterdik. 2020 yılında pandemiye ve ana pazarlarımızdaki kapanmalara rağmen 17, 1 milyar dolar ihracat geçekleştirdik. Sektörümüz doğru uygulamalarla bu ihracat rakamını rahatlıkla 20 milyar dolar ve üzerine çıkarabilir. Son olarak sürdürülebilirlik alanında verilecek teşvikleri de en etkin şekilde kullanarak ülkemiz ekonomisine ve ihracatına en iyi şekilde hizmet edeceğimize inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat