0

Asya-Pasifik Bölgesi’nde İşbirliği Güçleniyor

DGÖ Genel Sekreteri Dr. Kunio Mikuriya, DGÖ’nün Covid-19 salgınına önlem olarak, kritik ilaçların ve aşıların sınır ötesi hareketini kolaylaştırma ve güvence altına alma konularında gümrüklerin rolü üzerine mevcut durumu ve alınması gereken önlemleri açıkladı. Alınan önlemler doğrultusunda Covid-19 Eylem Planı, Afet Yönetimi ve Tedarik Zinciri Sürekliliği Kılavuzlarının geliştirilmesi, Yolcu Kolaylaştırma ve Kontrol Çalışma Grubunun kurulması, Operasyon STOP 2’nin uygulanması ve Finans Komitesinin planları sunuldu. Ayrıca DGÖ’nün toplantıları, gelecekteki çalışma yöntemleri ve öncelikleri için olası öneriler de sunuldu.

AP Bölge Başkan Yardımcısı ve Endonezya Gümrük Genel Müdürü R. Syarif Hidayat, bölgedeki Gümrük idarelerine, toplantıya aktif katılımlarından dolayı teşekkür etti. Hidayat, bölgesel işbirliğini genişletme, bölgesel zorluklar ve stratejiler hakkında deneyimlerini paylaştı. Ayrıca, DGÖ araçlarından ve yönergelerinden tam olarak yararlanmanın yanı sıra, bölgesel ortak hedefe ulaşmak için Covid-19 pandemisine yanıt olarak etkili önlemler almak için bölgede yakın işbirliği yapmanın önemine değindi.

Gümrük İdaresi Başkanları, 2020-2022 Bölgesel Stratejik Planı ile ilgili son güncellemeyi ve faaliyet raporlarını dinlediler. DGÖ bölge temsilcileri konferansta ayrıca, Çin’den Bölgesel Gümrük Laboratuvarı olarak aday gösterilme teklifi ve Asya /Pasifik Bölgesel Özel Sektör Grubunun Görev Tanımları gibi bölge için kilit öneme sahip birkaç konularını onayladı.

Gümrük İdaresi Başkanları, Gümrük alaka düzeyini koruma ve Covid-19 ile mücadele konusundaki deneyimlerini paylaştılar ve Covid-19 aşılarının sınır ötesi hareketinin kolaylaştırılması, yolcu kolaylaştırma, kontrol, Elektronik Sertifika gibi bölgesel öncelikleri ve stratejileri tartıştılar. Özellikle bu zorlu zamanlarda bölgede DGÖ, işbirliğini genişletmenin ve derinleştirmenin önemi üzerinde anlaşmaya vardılar.

Related Posts

Call Now Button