0

Arjantin, Sığır Eti İhracatına Yeniden Başlayacak

Ticaret Bakanlığı’ndan alınan habere göre, Arjantinli politika yapıcılar ve et endüstrisi yetkilileri arasındaki görüşmeler, et ihracatının yeniden açılması konusunda bir anlaşmaya varma yolunda ilerliyor.

Çin’in Brezilya’dan sonra en büyük ikinci sığır eti tedarikçisi olan Arjantin, kontrolden çıkmış yurt içi enflasyonla boğuştuğu için Mayıs ayı ortasında et ihracatını bir aylığına durdurmuştu. Hükümetin aşırı fiyat artışlarını kontrol etme baskısı altında olmasıyla birlikte, genel enflasyonun bu yıl yüzde 50 civarında olması bekleniyor.

Başkan Alberto Fernandez’in ofisinden bir kaynak Reuters’e verdiği demeçte, “Bir anlaşmaya varılması çok olası. Yerel arzı da garanti edecek kadar üretimi genişletirken, et ihracat pazarının yeniden açılmasına izin verecek bir anlaşma arıyoruz. Her ikisini de kapsamak istiyoruz.” dedi.

Resmi verilere göre, Nisan ayına kadar olan 12 aylık dönemde Arjantin’de yerel et fiyatları yüzde 60 ile yüzde 70 arasında arttı. Tarım Bakanlığı’na göre 2021’in ilk dört ayında Arjantin’de üretilen 965.286 ton sığır etinin yüzde 28,8’i ihraç edildi ve bunun yüzde 76,6’sı Çin’e gitti.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat