0

Aralık Ayında En Fazla İhracat Gerçekleştirilen Fasıl “Motorlu Kara Taşıtları”

“Motorlu Kara Taşıtları” faslında ihracat Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,9 artışla, 2 milyar 508 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aralık ayında en fazla ihracat yapılan diğer fasıllar ise sırasıyla yüzde 18,9 artışla “Kazanlar ve Makinalar” (1 milyar 833 milyon dolar) ve yüzde 36,8 artışla “Demir ve çelik” (1 milyar 19 milyon dolar) oldu.

Pandemi sonrası elektrikli makine ve cihazlar, hazır giyim ve tekstil gibi ana ihraç sektörlerindeki ihracat artış trendi Aralık ayında da devam etti.

Diğer taraftan, normalleşme sürecinin etkisiyle, Kasım ayına kıyasla Aralık ayında ihracatı önemli ölçüde artış gösteren fasıllar göze çarptı. Aralık ayında bir önceki aya göre Elektrikli makine ve cihazlar faslı ihracatı yüzde 11,7, Örme giyim eşyası ve aksesuarı faslı ihracatı yüzde 9,2, Plastik ve mamulleri faslı ihracatı yüzde 9,7, Kıymetli taşlar faslı ihracatı yüzde 22,3 ve Demir ve çelikten eşya faslı ihracatı yüzde 3,9 oranında arttı.

2020 yılında en fazla ihracat gerçekleştirilen fasıl, 22,1 milyar dolarlık tutar ile Motorlu Kara Taşıtları oldu. Söz konusu fasılı 16,8 milyar dolar ihracat ile “Kazanlar, Makinalar” izledi. En çok ihracat gerçekleştirilen üçüncü fasıl ise 9,3 milyar dolar ihracat ile Elektrikli Makine ve Cihazlar grubu oldu.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat