0

Almanya’da Yüksek Enerji Fiyatları Üretimi Yavaşlatıyor

Alman Federal İstatistik Kurumu’nun yayımladığı veriler çerçevesinde, ülkede sanayi ve inşaat sektörü ile birlikte enerji tedarik firmalarının üretimi 2022 yılının Temmuz ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0,3 oranında azaldı. Bununla birlikte ankete katılan ekonomistler, bu yılın Haziran ayında yüzde 0,8’lik revize edilmiş bir büyümenin ardından aslında yüzde 0,5’lik biraz daha keskin bir düşüş beklediklerini ifade edildi. Konuya ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı ise, Almanya’nın yılın üçüncü çeyreğine çok zayıf bir giriş yaptığını belirtildi. Rusya’nın gaz tedarikine yönelik aldığı kararların, ülkeyi kış aylarında daha da zora sokacağı da ayrıca Bakanlık tarafından ifade edildi.

Detaylar incelendiğinde, sadece enerji ve inşaat sektöründeki üretimin Haziran ayına kıyasla Temmuz ayında bir yükseliş gösterdiği tespit edildi. Bu dönemde özellikle otomotiv endüstrisinde yaşanan yüzde 4,6’lık düşüşün başı çekmesi sebebiyle, sanayi sektörünün genel üretimi yüzde 1 oranında azaldı. Bununla birlikte, enerji kullanımının yoğun olduğu sektörlerden kimya endüstrisinde de üretim kapasitesi düştü. Enerji kullanımının yüksek olduğu sektörlerin toplamına bakıldığında, bu alanlarda üretimin Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 1,9 oranında azaldığı görülmektedir. Bu çerçevede, sanayi üretimindeki düşüşün Alman ekonomisinin büyümesine engel olduğu ve üçüncü çeyreği olumsuz etkileyeceği beklenmekle birlikte ekonomistler, Alman ekonomisinin sonbaharda resesyona gireceği tahmininde de bulunmakta.

Aynı zamanda Federal Alman Sanayiciler Birliği’nin orta ölçekli işletmeler ile gerçekleştirdiği anket doğrultusunda, firmaların yüzde 90’ının enerji ve ham maddelerdeki fiyat artışlarının büyük bir zorluk oluşturduğu hususunda mutabık oldukları gözlemlenmekte. Öte yandan fiyat gelişmeleri, şirketlerin yaklaşık yüzde 40’ını ekolojik ve dijital dönüşüme yönelik yatırımlarını ertelemeye zorlamakta. Bununla birlikte, şirketlerin yüzde 28’i orta vadede gaza daha az bağımlı olmak için yakıt taşıyıcılarını değiştirmeyi planlamakta olup, her 10 firmadan birisi enerji tedarikini gaz ile sağlarken petrol ile karşılamak zorunda kaldı. Yapılan araştırmada ayrıca, neredeyse her on şirketten birinin şu anda Almanya’da üretimini azalttığı veya kestiği sonucuna ulaşılmış olup, neredeyse dörtte birinin de şirketin belirli alanlarını, özellikle üretime yönelik, yurtdışına taşımak istedikleri de tespit edildi.

Related Posts

Call Now Button