0

Almanya Yüksek İthalat Fiyatları ile Karşı Karşıya

Ham petrol ve doğal gaz fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle pek çok ülkede olduğu gibi Almanya’da da 2021 yılının Ağustos ayında ithalat fiyatları arttı. Buna göre, Almanya’da enerji ithalat fiyatları 2021 yılının Ağustos ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla, yüzde 93,6 oranında artış gösterdi. Federal İstatistik Dairesi’nin açıklamaları uyarınca, bu dönemde ithalat fiyatlarında en son 40 yıl önce yaşanan petrol krizi dönemindeki yüzde 17,4’lük artışa benzer şekilde bir yükseliş meydana geldi.

Buna paralel olarak da Almanya’da ithalat fiyatları,

-Temmuz 2021 döneminde, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla, yüzde 15 artarken,

-Ağustos 2021 döneminde, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla, yüzde 16,5 oranında artış kaydetti.

Yapılan açıklamalarda ayrıca, özellikle doğal gaz ithalat fiyatlarında yüzde 170,5 oranında ve ham petrolde ise yüzde 63,3 oranında artış olduğu kaydedildi. Enerji ithalat fiyatları dikkate alınmadığında, ithalat fiyatlarındaki net artış yüzde 9,8 olarak gerçekleşti.

Enerji fiyatlarının yanı sıra ülkede demir cevheri, biçilmiş ve rendelenmiş ahşap, demir, çelik, ferro alaşımlar ve ham alüminyum gibi birçok ara malın ithalatı için de yüksek fiyatlı ödemeler yapıldı. Aynı şekilde, doğal kauçuk, işlenmemiş kahve ve tahıl gibi tarım ürünlerinin ithalat fiyatları da, Ağustos 2020’ye göre, yükseldi.

Çeşitli uzmanlar, yükselen ithalat fiyatlarının tüketicilerin yaşam maliyetlerini olumsuz etkileyeceğini belirtildi. Bununla birlikte, Almanya’da enflasyon oranı yüzde 3,9 seviyesinde olup, ülke şartları göz önünde bulundurulduğunda bu oran 1993 yılından bu yana en yüksek seviyeye tekabül etmekte. Birçok ekonomist, ülkenin enflasyon oranının önümüzdeki aylarda yüzde 5’e ulaşacağını öngörmekte.

Related Posts

Call Now Button