0

ABD Tarafından İhracatların Bitki Sağlığına Uygun Olmadığı Gerekçesiyle Bildirim Yapıldı

Yazıda, ABD Tarım Bakanlığına bağlı Hayvan ve Bitki Sağlığı Denetim Hizmetleri Birimi (APHIS)’nden elektronik posta mektuplarında, Türkiye’den ABD’ye Kasım 2021, Aralık 2021, Ocak 2022 ve Şubat 2022 aylarında gerçekleştirilen ihracat sevkiyatlarının ABD’nin bitki sağlığı gerekliliklerine uygun olmadığı gerekçesi ile Türkiye’ye uygunsuzluk bildirimi yapıldığı belirtildi.

Söz konusu mektuplarda devamla, bildirimlerinin posta ve yolcu bagajıyla ilgili uygunsuzlukları da içerdiği belirtilerek, gelecekteki tüm sevkiyatların ABD’nin bitki sağlığı gerekliliklerini karşılamasını sağlamak için tedbirler alınmasının talep edildiği aktarıldı.

Bununla birlikte, bitki ve bitkisel ürünlerin ticari sevkiyatlarına ilişkin yapılan uygunsuzluk bildirimleri için Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’ne bilgilendirme yapıldığı iletildi.

Bu kapsamda, posta ve yolcu bagajıyla ilgili olduğu düşünülen uygunsuzluk bildirimlerinin mavi renk ile belirtildiği, söz konusu bildirimler ile ilgili Ticaret Bakanlığı tarafından gerekli tedbirlerin alınması yönünde çalışmaların yürütülmesi gerektiği bildirildi.

Related Posts

Call Now Button