0

AB Komisyonu Ekonomi Tahmin Bülteni Yayımlandı

AB Komisyonu tarafında düzenli olarak hazırlanan “European Economic Forecast” bülteninin 2020 – Sonbahar Raporu yayımlandı.

Rapora göre koronavirüs salgını bu yıl Avrupa ekonomisini derinden etkilerken AB hükümetleri salgını durdurmak adına sert önlemlere başvurmak zorunda kaldı.

Yılın ilk yarısında AB ve Euro Bölgesi ekonomileri çift haneli oranlarda küçüldü. İşsizlik oranlarındaki yükseliş üye ülke hükümetlerinin çabalarıyla kısmen yavaşlatıldı. AB üyesi ülkelerde ekonomik daralma eşit derecede olmadı. Bazı ülke ekonomileri daha kötü derecede etkilendi.

Çoğu ülkede ekonomik aktivite yılın ikinci çeyrek döneminde dibi görürken, Mayıs-Haziran döneminde önlemlerin gevşetilmesi ekonomide kısmi toparlanmayı da beraberinde getirdi. Ancak yazın bitmesiyle Avrupa’da vaka sayısı tekrar artışa geçti. İkinci dalgaya karşı hükümetler de sıkılaştırma ve kapanma tedbirlerini tekrar hayata geçirmek zorunda kaldı. Bunun sonucunda 2020 yılı geneli için ekonomik tahminler de bir miktar kötümserleşti. Salgının yayılma hızı ve hükümetlerin aldığı tedbirlerin etkileri, mevcut ekonomik öngörüleri şekillendiriyor.

Mevcut öngörüler ışığında koronavirüs salgınının yayılış hızının Avrupa ekonomisinin kısa vadeli geleceğini yakından etkileyeceği görülüyor. Diğer bir önemli çıkarım da pandeminin yayılış hızı ve etkisinin Avrupa genelinde ülkeden ülkeye değiştiği gerçeği.

Bunun yanı sıra ülkelerin pandemiye ve ekonomik daralmaya karşı aldığı tedbirlerin ve uyguladığı politikaların doğruluğu nispetinde ekonomik daralmanın etkisi azalacağı değerlendiriliyor.

Bu kapsamda AB’nin uzun müzakereler sonucunda üzerinde uzlaşmaya vardığı 750 milyar dolarlık yardım paketi mevcut. Doğru politikaların devamı ekonomik hasarın ölçüsünü azaltacağı öngörülse de pandeminin hızı arttıkça ekonomik belirsizlik de artmakta.

Raporda yer alan güncel tahminlere göre AB ekonomisinin 2020 yılında yüzde 7,4 daralması beklenirken, Euro Bölgesinin ise aynı dönemde yüzde 7,8 daralması öngörülüyor. Aynı dönemde dünya ekonomisinin ise yüzde 4,3 oranında daralması bekleniyor.

2021 yılı için yapılan tahminlerde ise dünya ekonomisinin yüzde 4,6 büyümesi öngörülüyor. 2021 için AB ekonomisinin yüzde 4,1, Euro Bölgesi ekonomisinin ise yüzde 4,2 oranında büyümesi bekleniyor.

Türkiye’nin hazırgiyim ihracatının başlıca pazarı olan Almanya’nın 2020 yılında yüzde 5,6 daralması beklenirken 2021 yılında yüzde 3,5 büyümesi öngörülüyor.

Diğer önemli pazarlar olan İspanya’nın yüzde 12,4, İngiltere’nin yüzde 10,3, Fransa’nın yüzde 9,4, Hollanda’nın yüzde 5,3, İtalya’nın ise yüzde 9,9 daralması bekleniyor. 2021 yılı için ise İspanya’nın yüzde 5,4, İngiltere’nin yüzde 3,3, Fransa’nın yüzde 5,8,  Hollanda’nın yüzde 2,2, İtalya’nın ise yüzde 4,1 büyümesi bekleniyor.

Türkiye’nin Avrupa dışındaki önemli pazarı olan ABD’nin ekonomisinin 2020 yılını yüzde 4,6 daralmayla kapatması beklenirken, Çin ekonomisinin ise bu yılı yüzde 2,1 büyüme ile kapatması bekleniyor. ABD ekonomisinin 2021 yılını yüzde 3,7 büyümeyle kapatması beklenirken, Çin ekonomisinin ise gelecek yılı yüzde 7,3 büyüme ile kapatması öngörülüyor.

İşsizlik oranlarıyla ilgili olarak AB’nin ortalama işsizlik oranının bu yıl yüzde 7,7 oranında olması beklenirken, Euro Bölgesinde ise yüzde 8,3 oranında öngörülüyor.

İşsizlik oranının Almanya’da yüzde 4, İspanya’da yüzde 16,7, İngiltere’de yüzde 5, Fransa’da yüzde 8,5, Hollanda’da yüzde 4,4, İtalya’da yüzde 9,9, ABD’de yüzde 7,7 oranında gerçekleşmesi bekleniyor.

Enflasyon oranının ise yıllık bazda AB’de yüzde 0,7, Euro Bölgesinde yüzde 0,3, Almanya’da yüzde 0,4, İspanya’da yüzde – 0,2, İngiltere’de yüzde 0,9, ABD’de yüzde 1,1 oranında gerçekleşmesi öngörülmekte.

Raporda Brexit kapsamında devam eden belirsizlik sonucunda, ticari ve ekonomik olarak iki tarafın da olumsuz yönde etkileneceği ancak İngiltere’nin daha fazla kayba uğrayan taraf olacağı belirtiliyor.

Yılın ikinci çeyrek döneminde dibi gördükten sonra üçüncü çeyrek dönemde toparlanan AB ekonomisinin, yılın son çeyrek döneminde yerinde sayacağı öngörülüyor.

AB genelinde bu yılın üçüncü ve dördüncü çeyrek dönemlerinde sertleşen pandemiye karşı alınan tedbir ve kapanmaların, 2021 ve 2022 yıllarında gevşemesi ve bunun da ekonomileri olumlu yönde etkilemesi bekleniyor. Bu kapsamda, 2020 yılını daralma ile kapatan AB ekonomilerinin 2021 ve 2022 yılında büyümeye geçecekleri belirtiliyor.

Raporda yer alan Türkiye ekonomisi bölümünde ekonominin pandemiden 2. Çeyrekte sert etkilendiğini ancak yaz mevsimiyle birlikte ekonomide toparlanma yaşandığı belirtilmekte.

İkinci çeyrek dönemde ekonomi yüzde 9,9 daralırken, kapanma ve sokağa çıkma kısıtlamalarının tüketimi olumsuz yönde etkilediği görülmekte. Bu dönemde ihracatta düşüş yaşanırken, Türk lirasının değerinde de ciddi düşüş meydana geldi.

Rapora göre; Türkiye ekonomisinin 2020 yılında yüzde 2,5 oranında daralması beklenirken, 2021 yılında yüzde 3,9 oranında büyümesi, 2022 yılında ise yüzde 4,5 oranında büyümesi bekleniyor. Aynı raporda işsizliğin bu yılsonunda yüzde 13,7, gelecek 2 yıl boyunca ise yüzde 14,1 oranında beklendiği belirtiliyor. 2020 yılında mal ve hizmet ihracatının yüzde 18,3 oranında azalacağı, 2021 ve 2022 yıllarında ise sırasıyla yüzde 18,4 ve yüzde 10,6 oranlarında artması öngörülmekte.

Related Posts

Call Now Button