0

AAD Almanya Otoban Geçiş Ödemeleri Kararı

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) tarafından “AAD Almanya Otoban Geçiş Ödemeleri Kararı” hakkında bir duyuru yayımlandı.

Duyuruda Dışişleri Bakanlığın tarafından Avrupa Birliği Adalet Divanının (ABAD) 28.10.2020 tarihli kararı ve içeriği hakkında bilgi paylaşıldığı ifade edildi.

“Avrupa Adalet Divanı’, 28 Ekim 2020 tarihinde Almanya’daki ağır yük araçları için ödenen otoban geçiş tutarının Avrupa mevzuatını ihlal ettiğine karar verdiği anımsatıldı.

Ağır yük araçlarının otoban geçiş tutarları belirlenirken sadece – AB yönetmelikleri uyarınca- altyapı masraflarının bu tutara dahil edilebildiği belirtilerek Federal Hükümetin trafik polisinin masraflarını da hesaba kattığı, ancak bunların altyapının işletilmesi için maliyet oluşturmadığı ifade edildi.

Sonuç olarak Almanya’daki ağır yük araçlarının otoban geçiş ücretlerinin, trafik polisinin masraflarına dayandığı ölçüde, her durumda Avrupa yasalarına aykırılık teşkil ettiği belirtildi.

Nakliyeciler için önemli bir emsal teşkil edeceği anlaşılan davanın henüz sonuçlanmadığı vurgulanarak, ABAD kararına göre nakliyecilerin de Almanya’da kullandıkları otoyollar için ödedikleri ücretlerden “trafik polisi” için olduğu belirtilen bölümün AB mevzuatına aykırı olduğunun kesinleştiği bildirildi.

Duyuruda ayrıca söz konusu kararın, Almanya’da ödenmiş olması muhtemel meblağın geçmişe dönük olarak nakliyecilere geri ödenmesine yönelik benzer davalar açılmasına olanak sağladığına dikkat çekildi. Bu masraflar ödenen otoban geçiş tutarının yüzde 4’ünü oluşturmakla birlikte bu miktarı aşan taleplerin olmasının da mümkün göründüğü belirtildi.

IRU’dan ve BGL Derneğinden edinilen bilgiye göre, firmaların taleplerini aşağıda belirtilen şekillerde iletebilmelerinin mümkün olduğu bildirildi.

• İade talepleri doğrudan Almanya Federal Eşya Taşımacılığı Dairesine iletilebilir.
Bundesamt for Güterverkehr (BAG)
Postfach: 190180
50498 Köln
poststelle@bag.bund.de

• Firmalar, kendi avukatları veya hukuk firmaları aracılığı ile hukuki süreç başlatabilecekler.

• Bir diğer yöntem de BGL Derneği tarafından sunulmakta olan online servis sağlayıcı. Bu sistem üzerinden online başvuru yapılabilmekte ve komisyon oranları aşağıdaki gibidir:
     1. Mahkeme dışı bir çözüm olması halinde yüzde 15
     2. Emsal bir dava çıkması ardından çözümlenmesi halinde yüzde 23
     3. Bireysel olarak dava açılması halinde yüzde 33

Süreç içerisinde aracı kuruma bir ücret ödenmeyecek ancak süreç tamamlandığında ilgili oranlarda komisyon verilecek. (Portal üzerinden başvurunuzu iletmek için: www.tollreclaim.com/)

Geriye dönük ödemeler son 3 yıla dair alınabilmekte. 2017 yılına ait geri ödemelerin alınabilmesi için en geç 31.12.2020 tarihinde başvuru yapılması gerekiyor. Diğer yandan BGL Derneği tarafından sunulan sistem üzerinden son başvuru (www.tollreclaim.com/) tarihi ise 4.12.2020

Related Posts

Call Now Button