0

Türkiye’den Çin’e İlk İhracat Treni Yola Çıktı

Türkiye’den Çin’e ihraç yükü taşıyan ilk tren, Marmaray Kazlıçeşme istasyonundan düzenlenen bir törenin ardından bugün yola çıktı.
İhraç treni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve TİM Başkanı İsmail Gülle’nin de katıldığı tören ile uğurlandı. Marmaray’dan geçerek Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ve Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridor üzerinden Çin’e ulaşacak tren, 8 bin 693 kilometre yol alıp, 2 kıta, 2 deniz ve 5 ülke geçerek yükünü Çin’e 12 günde ulaştıracak.

İstanbul (Marmaray)-Köseköy-Ankara-Sivas-Kars hattında yol alacak tren, Ahılkelek İstasyonu’ndan yurt dışına çıkış yapacak. Gürcistan-Azerbaycan-Hazar Denizi Geçişi-Kazakistan ve Çin’in Xi’an şehrinde yolculuğu son bulacak tren, toplamda 42 konteyner içinde beyaz eşya (buzdolabı) taşıyacak.

“Türkiye lojistik bir süper güç olma yolunda emin adımlarla ilerliyor”

Törende yaptığı konuşmada Avrupa’dan Asya’ya kesintisiz bağlantı oluşturan Marmaray ile Çin’e uzanan ihracat yolculuğunun başladığına vurgu yapan Ulaştırma ve Altapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye lojistik bir süper güç olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini, Türkiye’nin bu devasa bölgenin artık oyun kurucu ülkesi olduğunu kaydetti.

Karaismailoğlu “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, bu yatırımları gerçekleştirmedeki amacımız; güvenli, hızlı ve kolay ulaşım ile ticaretin, üretimin ve ihracatın desteklenmesidir. Çok modlu ulaşım bağlantıları sağlamanın yanı sıra, ticari koridorlar oluşturarak kıtalar arasında kesintisiz ve kaliteli ulaştırma altyapıları tesis ediyoruz.” dedi.

Karaismailoğlu “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de ifade ettiği gibi; “Demiryolu güvenç yolu, güven yolu, bayındırlık yoludur.” Hiç şüphesiz demiryolu ülkelerin ilerlemesinin ve kalkınmasının en önemli göstergelerinden biridir. Biz de bu bilinçle hareket ediyor, büyük bir gayretle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Nihayet bugün hep birlikte Türkiye’den Çin’e gidecek ilk İhracat Trenimizi de uğurluyoruz. Çerkezköy istasyonundan hareket eden bu ilk trenimizdeki 42 konteynerin içerisinde Çin’e beyaz eşya taşıması yapacağız. Trenimiz, Türkiye-Çin parkurunda Çerkezköy-Marmaray-Köseköy-Ankara-Sivas-Kars güzergahını izleyerek Ahılkelek istasyonundan yurtdışı çıkışını gerçekleştirecektir. Yurtdışı parkuru ise sırasıyla Gürcistan-Azerbaycan-Hazar Denizi Geçişi-Kazakistan ve Çin’in Xi’an şehrinde son bulacaktır. Türkiye’de 2 bin 323 km, Gürcistan’da 220 km, Azerbaycan’da 430 km, Hazar Denizinde 420 km, Kazakistan’da 3 bin 200 km ve Çin’de 2 bin 100 km olmak üzere toplamda 8 bin 693 km yol kat edecektir. TCDD Taşımacılık A.Ş ve resmi forwarder firması olan Pasifik Eurasia iş birliği sayesinde trenimiz, 2 kıta, 2 deniz ve 5 ülke geçerek 12 günde yükünü Çin’e ulaştıracaktır.” bilgilerini paylaştı.

Gelecek ihracat vizyonu açısından çok önemli bir an

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ise, tarihi bir an yaşadıklarını belirterek, çok heyecanlı ve mutlu olduklarını söyledi. Gülle, “Bugünde tarihi bir ana tanıklık ediyoruz. Bugüne kadar Çin üzerinden Türkiye’ye trenler geldi ama bugün ilk defa Türkiye’de ihraç ürünleri ile dolu trenimiz Çin’e doğru hareket edecek.” dedi.

Gülle, “Suyu tersine akıtmak için yapılan bu işlem; Türkiye’nin gelecek ihracat vizyonu açısından çok önemli bir andır. Bu anı yaşamaktan, bu anı paylaşmaktan dolayı duyduğum gururu ifade etmem zor ama inanıyoruz ki tersine akışlar ve demiryolları ile başlayan bu ticari akışların sonu ülkemizin ihracat rekorları olacaktır.” İfadelerinin kullandı.

Çok gururlu olduklarını belirten Gülle “Bu trenlerin arkası dolu dolu olur ve bu lojistik ağlar bizi dünya ile daha çok buluşturarak daha çok mal satmamıza vesile olur.” temennisinde bulunarak sözlerini noktaladı.

Related Posts

Call Now Button