0

Türkiye ve Ukrayna Arasında Serbest Ticaret Anlaşması Müzakere Edildi

Ukrayna Ticaret Temsilcisi Taras Kachka; Türkiye – Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu bir araya gelerek müzakerelerdeki son durumu değerlendirdi.

Türkiye tarafından Türkiye Cumhuriyeti ile Ukrayna arasında güçlü siyasi ilişkilerin ve stratejik ortaklığın geliştiğini kaydedilerek bir sonraki adımın ekonomik alanda ilişkileri derinleştirmek olması gerektiği vurgulandı.

Son yıllarda 5 milyar dolarlık iyi bir ticaret dengesine sahip olan iki ülke Serbest Ticaret Anlaşmasının imzalanması bunu ikiye katlayarak 10 milyar dolara çıkarabileceği hedefi ile hareket etti. Türkiye Ukrayna’daki en büyük yatırımcılardan biri ve Türk iş dünyası yenilenebilir enerjiye yatırım fırsatları görüyor, İlaç ve telekomünikasyon Serbest Ticaret Anlaşması sadece ekonomik ilişkilerimizi derinleştirmenin bir garantisi değil, aynı zamanda iki ülke ekonomisinin gelişimi için bir itici güç olduğu belirtildi.

Toplantıda katılımcılar ayrıca karantina döneminde ekonomileri destekleyecek önlemleri, ekonominin belirli sektörlerinin çıkarlarının korunmasının özelliklerini, ihracat politikasının yeniden yönlendirilmesini ve daha fazlasını tartıştılar.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat