0

“Türkiye Vazgeçilmez, Güvenilir Bir Tedarikçi”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Türkiye’nin ihracatında ciddi pay alan Avrupa ülkelerinde, 2020 yılında yaşanan talep daralmasının, Avrupa Birliği’nin ithalatına olumsuz etkisini daha net ortaya çıkardığını söyledi.

Avrupa Birliği ülkelerinin, 2019 yılında ithalatı 2,3 trilyon dolar seviyesindeyken, 2020 yılında 1,8 trilyon dolar seviyesine gerilediğini anlatan Gülle bu verilerin, yüzde 22’lik bir düşüşe tekabül ettiğini belirtti.

Türkiye’nin bölgeye ihracatındaki düşüşün ise, yüzde 8,7 ile sınırlı kaldığını vurgulayan Gülle “Bu rakamlar yakın coğrafyamız için Türkiye’nin ne denli vazgeçilmez, güvenilir bir tedarikçi olduğunu ortaya koyuyor. Küresel ticarette bölgeselleşmenin önem kazandığı bu dönemde, komşu coğrafyalarla ticaretimizde istikrarı korumamız gerekiyor. Dünya ekonomisinin içerisine girdiği bu toparlanma sürecinde ülkemiz ihracatçısının, doğacak olan yeni fırsatları değerlendirmesi adına, çalışmaya devam edeceğiz. Hedeflerimiz ve hayallerimiz çok büyük” dedi.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat