0

Türk Tekstili, Alman Pazarında Çin İle Zirve Yarışında

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin (UTİB) düzenlediği info standı organizasyonu ile ev tekstili ve dekorasyon ürünlerinde dünyanın en prestijli organizasyonu olarak bilinen Heimtextil Frankfurt Fuarına Ar-Ge, tasarım ve marka gücüyle Türk firmaları damga vurdu.

Türk tekstil sektörünün dünyadaki gücünü pekiştirmek, yeni pazarlara açılmak ve zirvedeki yerini sağlamlaştırmak amacıyla Almanya’nın Frankfurt şehrinde gerçekleştirilen Heimtextil Frankfurt Fuarı’na 290 Türk firması ile katılan UTİB, Türk tekstilinin yenilikçi ve fark yaratan tasarımlarını dünyaya tanıttı.

“Türkiye yüzde 15 pay ile Almanya’ya ihracat yapan en büyük 2.ülke”
Almanya’nın 83 milyon nüfusu ve yıllık 1 trilyon doları aşan ihracat performansıyla ABD ve Japonya ile birlikte dünyanın en önemli sanayileşmiş ülkeleri arasında yer aldığını belirten UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Almanya, yüksek alım gücü ile Türkiye’nin ihracat yaptığı önemli pazarları arasında yer alıyor. Almanya’nın 2018 yılında tekstil ithalatı 9.4 milyar dolar, mekan tekstilleri ithalatı da 3.1 olarak gerçekleşmişti. Almanya’ya ihracat yapan ülkelere baktığımızda Çin yüzde 25’lik pazar payı ile ilk sırada, Türkiye’de yüzde 15 oranında pazar payı ile ikinci sırada yer alıyor. Geçtiğimiz yıl ülkemizin Almanya’ya yaptığı tekstil ihracatı ise 456 milyon dolar olarak gerçekleşti” dedi.

Türkiye’nin ev tekstili sektörü için ihracat değeri bakımından en büyük pazarının Almanya olduğunu söyleyen Engin sözlerini şöyle devam etti: “ Ülkemiz hala Almanya pazarının en büyük 2. tedarikçisi konumunu sürdürüyor. Bu sebeple, Heimtextil Frankfurt Fuarı’nı oldukça önemsiyoruz. Ancak şunu da belirtmek isterim ki, Heimtextil sadece Almanya pazarına erişim için değil, dünya pazarlarına erişim için de en önemli fuardır. Avrupa’nın bu sektördeki tüm oyuncuları bu fuarı ziyaret ediyor.”

UİB

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat