0

Ticari Kısıtlamalar Aşı Üretimini Zorlaştırıyor

Aşı üretiminde küresel ticaretin önemine işaret eden Okonjo-Iweala, ülkeler arasında yaşanacak ticari kısıtlamaların aşı üretimini de sekteye uğratarak salgının süresini uzatacağını söyledi. Bu durumun dünya çapında sağlık ve ekonomik açıdan olumsuz sonuçlar yaratacağını belirtti. Okonjo-Iweala, “Ülkeler içinde korumacılığın artması sadece küresel ekonomik büyümeye değil, aşı üretimine de zarar verecektir. Aşı üretimi birçok ülkeden girdi gerektirir. Önde gelen bir Covid-19 aşı üreticisi, aşılarının 19 farklı ülkeden temin edilen 280 bileşene ihtiyaç duyduğunu söylüyor. Ticaret kısıtlamaları, üretimi artırmayı daha da zorlaştıracak ve daha eşitsiz ekonomi ve sağlık sonuçlarına yol açacaktır.” diye konuştu.
Güçlü ve sürdürülebilir ekonomik iyileşme en iyi teşvik planının hızlı, küresel ve adil bir aşı uygulaması olduğunu belirten Okonjo-Iweala, tüm ülkelerde aşı üretimini ve dağıtımını artırmanın, işletmelerin ve okulların daha hızlı yeniden açılmasına ve ekonomilerin yeniden ayağa kalkmasına yardımcı olacağını sözlerine ekledi.

Covid-19 aşısı ile ticaretteki toparlanma hızlanabilir
Covid-19 salgınının küresel ticaret hacmine etkisine değinen DTÖ Genel Direktörü salgının ne kadar çabuk sona erdirilebileceğine bağlı olarak dünya ticaretinin önümüzdeki iki yıl içinde büyük bir canlanma görebileceği veya daha yavaş ve uzun süreli bir iyileşme yaşayabileceği tahmininde bulundu. Hızlandırılmış aşı uygulamaları sayesinde sınırlama önlemlerinin daha erken gevşetilebileceği ve bu sayede küresel ticari büyümenin pandemi öncesi eğilime geri döndürülebileceği belirtildi. Öte yandan arz kıtlığının devam etmesi veya aşıya dirençli virüs mutasyonlarının ortaya çıkması halinde ticari büyümenin temel tahminin yüzde 2 puan altına düşebileceği ifade edildi. Okonjo-Iweala, “Uluslararası toplumun hayat kurtaran aşılara erişimini genişletmek için ticaretin gücünden yararlanılmalıdır.” Diyerek konuşmasını tamamladı.

Related Posts

Call Now Button