0

Tayvan, Çin ve Güney Kore’ye Kiraz İhracatı

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) “Tayvan Çin ve Güney Kore’ye Kiraz İhracatı” hakkında bir yazı yayımladı.

Yazıda; Bursa Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden alınan yazıya atıfla, Türkiye’den Tayvan, Çin ve Güney Kore’ye kiraz ihracatına yönelik yapılacak iş ve işlemlerin protokollere göre hazırlanan talimatlar kapsamında yürütüldüğü, bu talimatların Gıda Kontrol Genel Müdürlükleri web sitesi faaliyetler başlığı altında yayınlandığı bildirildi.

2020 yılında Çin’e ihraç edilen kirazlarda, Çin tarafınca yapılan karantina kontrollerinde Akdeniz Meyve Sineği ve Kiraz Sineği karantina zararlıları tespit edildiği, protokolün ilgili maddesi gereğince ‘’25 Temmuz 2020 tarihinden itibaren Türkiye’den kiraz ithalatının askıya alındığı’’ ifade edildi.

İkinci bir talimata kadar Bursa Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Çin’e kiraz ihracatına yönelik olarak başvuruların kabul edilmeyeceği ifade edildi.

Öte yandan 2021 yılı için Tayvan ve Güney Kore’ye kiraz ihracatı için ‘’Kiraz Bahçesi (Üreticisi) Listesi’’ ve ‘’Paketleme/Soğuk İşlem Uygulama İşletmesi Listesi’ne dahil olmak isteyen firmaların 11 Şubat-12 Mart 2021 tarihlerinde Bursa Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne başvuru yapılması gerektiği belirtildi

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat