0

İran İhracatını Artırmaya Çalışıyor

İran’da ihracatın artırılmasına yönelik bazı düzenlemeler yapıldı.

Çamaşır Sabunu İhracatına Uygulanan Yasak Kaldırıldı
İran Piyasa Düzenleme Kurumu aldığı bir karar ile çamaşır sabunu ihracatına ilişkin yasağı ikinci bir duyuruya kadar kaldırdı.
Çamaşır sabunu ihracatı Temizlik, Kozmetik ve Hijyen Malzemeleri Birliği’ne verilecek bir teminatla yapılabilecek.

Bu kararın anılan ürünün stoklarının dolması sebebiyle Sağlık bakanlığının isteği doğrultusunda alındığı değerlendiriliyor. Söz konusu ürünün ihracatı daha önce korona virüsü tedbirleri kapsamında yasaklanmıştı.

Domates Salçası İhracat İzni Uzatıldı
İran’da domates salçası ihracat izinleri, ithalat ve ihracat düzenlemeleri çerçevesinde Nisan ayına kadar devam edecek.

Salça ihracatçıları; devletin döviz ihtiyacı olması ve ayrıca ihracat pazarlarını kaybedecekleri endişesiyle aseptik konservelerde satılan domates salçasının ihracat iznin uzatılmasını istemişlerdi.

Bu tip domates salçasının vakum altında üretilmekte olduğu ve özel torbalarda saklandığı ve 2-3 yıla kadar bozulmadan torbalarda kalmakta olduğu ayrıca sadece ihracat için üretildiği ve genellikle ithalatçıların aseptik olmayan salçaları istemedikleri belirtildi.

Elma İhracatı Karşılığında Muz İthalatına İzin Verilmeye Başlandı
İran Piyasa Düzenleme Merkezinin aldığı bir kararda muz ithalatının elma ihracatı karşılığında yapılabileceği ifade edildi. Bu karar merkez üyeleri tarafından da onaylandı.

İran Gümrük Müdürü Teknik ve Gümrük İşlerden Sorumlu Yardımcısı Mehrdad Camal Arvangi, Bazargan Gümrük Kapısında muz yüklü 60 TIR’ın gümrük işlemlerinin yapıldığını ve hâlihazırda gümrükte bekleyen muz yüklü hiçbir TIR’ın olmadığını ve anılan TIR’ların düzenlemeler çerçevesinde işlemlerin yapıldığını belirtti.

Bu çerçevede, ithalatçıların elma ihracatı karşılığında, İran Sanayi Maden ve Ticaret Bakanlığından aldıkları izinlerle ve ihracat döviz menşe belgesiyle muz ithalatı yapabilecekleri ifade edildi.

İran daha önce döviz kısıtlamaları nedeniyle muz ve diğer gayrı zaruri malların ithalatında kısa bir süre ithalat sınırlamasına gitme kararı almıştı.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat