0

Rusya’ya Tütün ve Tütün Mamulleri İhraç Edeceklerin Dikkatine

Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği, “Rusya Fedarasyonu’na Tütün ve Tütün Mamulleri İhracatı” hakkında bir yazı yayımladı.

Yazıda; Rusya Federasyonu (RF) Federal Veterinerlik ve Bitki Karantina Servisi (Rosselkhoznadzor) ve Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan alınan yazılara atfen, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden gelen 11.01.2021 tarihli ve 00060532410 sayılı yazıda; Rusya Fedarasyonu’na ithal edilen tütün hammaddelerinin karantina ve bitki sağlığı kontrolleri esnasında, Rusya ve Avrasya Ekonomik Birliği üye ülkeleri için karantina etmeni olan Megaselia scalaris (Loew) tespit edildiği, bu kapsamda RF’ye tütün hammaddelerinin ithalatında bazı ülkelere kısıtlama getirildiği bildirildi. Türkiye’den ithal edilen tütün hammaddelerinde ise 3 adet vaka tespit edildi.

Megaselia scalaris etmeninin tütün ve tütün hammaddelerinde görülmesinin yaygın rastlanan bir durum olmadığı halde bu vakaların tespit edilmesinin hijyen şartlarına uygun olmayan ürünlerin gönderilmesinden kaynaklandığı belirtilerek insan sağlığı açısından da risk oluşturan söz konusu zararlı organizma konusunda önlem alınmasının talep edildiği vurgulandı.

Ayrıca, Türkiye’den RF’ye sevkiyatı gerçekleştirilen ürünlere yönelik olarak Rosselkhoznadzor tarafından yapılan bitki sağlığı denetiminde ihracata konu diğer bitkisel ürünlerde de Megaselia scalaris etmenine rastlanılması durumunda Türkiye’den gerçekleştirilecek olan ithalata kısıtlama getirilebileceği Rus makamlarınca belirtildi.

Bu çerçevede ihraç edilecek ürünlerin taşındığı araçlar, ürünlerin depolama alanları ve paketleme tesislerinin temizliğinde gereken hassasiyetin gösterilmesi ve ihracatçı firmaların anılan zararlı organizmadan ari ürün tedariki konusunda titiz davranmaları istendi.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat