0

Rusya Federasyonu Fuar Katılımlarında Gümrük Sorunlar

İstanbul Hazır Giyim Ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), “Rusya Federasyonu Fuar Katılımlarında Gümrük Sorunları” hakkında bir duyuru yayımladı.

Duyuruda, Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıya atıfla, firmaların fuar katılımları esnasında teşhir etmek üzere getirdikleri ürünler ilgili ülkenin gümrük mevzuatı çerçevesinde işlem görmekte olup, gümrükleme işlemlere esnasında yapılan eksik işlemler ya da yanlış beyanların, o ülkeye girişte firmalarımn fuara katılımlarını geciktirebilecek kontrol işlemlerine sebebiyet verebilir.

Bu kapsamda, son dönemde tekstil, konfeksiyon ve hazır giyim ürünlerinin gümrük işlemlerinde Rusya Federasyonu’nda gerçekleşen fuarlarda benzeri sorunların ortaya çıktığı, Rus gümrük idaresince yapılan işlemlerin 10-12 saate kadar uzadığı bilinmekte. Diğer taraftan mezkur ürünler için ATA karnesi düzenlenmiş olsa dahi Rus gümrük idaresince tam tespit uygulamasına tabi tutularak ürünlerin sıra numaralarına göre tek tek fotoğraflanması uygulamasına gidildiği bilinmektedir. Diğer taraftan ATA Karnesinde Türk gümrük idaresince doldurulması zorunlu yeşil kısmının doldurulmadığı da müşahede edildi.

Moskova Ticaret Müşavirliğince hazırlanan bilgi notuna ulaşmak için tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button