0

Moldova’da Acil Durum İlanı

Moldova Halk Sağlığı Ulusal Özel Komisyonu, 19 Mart 2020 tarihli toplantısında, Moldova’da Sars-Cov-2 virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla, 19 Mart-18 Nisan 2021(dahil) tarihleri arasında, bütün ülkede geçerli olmak üzere Sağlık Alanında Acil Durum ilan edildi.

23 Mart 2021 tarihinden itibaren, Moldova’ya girişlerde herkes son 72 saat içerisinde yapılmış PCR testinin negatif sonucunu ibraz etmek zorunda. Ülke girişinde test sonucu olmayan Moldova vatandaşları epidemiyolojik form doldurmak ve beyan ettikleri adreslerde 14 gün zorunlu karantinaya gireceklerine dair deklarasyon imzalamak zorundadır. Kendilerini izole eden/karantinada bulunan kişiler, PCR testi yapmaları ve negatif sonuç almaları durumunda 10’uncu günden sonra karantinayı sona erdirebilecek.

AVM’ler ve gıda marketleri hariç olmak üzere bütün mağazalar saat 18.00’e kadar açık olup, halk pazarları saat 7.00-15.00 arasında faaliyet gösterecek.
Lokanta ve restoran tarzı işyerleri müşterileri saat 20.00’ye kadar kabul edecek, saat 20.00’den sonra ise sadece paket servisi şeklinde hizmet verecek. Ayrıca, bu tarz yerlerde düğün, doğum günü vb. eğlencelerin düzenlenmesi yasaklanmakta. İnsanların fiziki katılımıyla bilimsel toplantı, olimpiyat veya spor müsabakalarının düzenlenmesi yasaklandı. Hem açık hem de kapalı alanlarda festival, fuar, sergi vb. organizasyonların düzenlenmesine izin verilmemekte.

Kamu memurları ve devlet çalışanları, kurumda sadece asgari düzeyde zorunlu personel bulundurmak, diğerlerini ise uzaktan çalıştırmak suretiyle, özel programa göre çalışmaya devam edecek.
Eğitim süreci, yerleşim merkezindeki epidemiyolojik göstergeler dikkate alınarak mahalli yönetimin belirlediği kurallara göre düzenlenecek.

Related Posts

Call Now Button