0

İngiltere İmalat Sektöründe Anlaşmasız Brexit Endişesi

İngiltere’nin imalat sektörünü temsilcileri 31 Aralık 2020 tarihine kadar Brexit anlaşması sağlanamaması durumunda imalat sanayisinin ağır darbe alacağı konusunda endişelendiklerini dile getiriyor.

yetkililer, imalat sektörü için üç ay kadar önce ilan ettikleri yüzde 5.1 olan 2021 yılı büyüme hedeflerini yüzde 2.7’ye çektiler.

Sektördeki birçok firma sahibinin pandeminin de etkisiyle tükenmişlik sendromu yaşadıkları ve Brexit anlaşmasının gerçekleşmemesi durumunda firmaların havlu atma noktasına gelebilecekleri belirtiliyor.

Geçen hafta yayınlanan resmi verilere göre Ekim ayında İngiltere’deki fabrikaların üretim miktarları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.1 oranında azaldı.

Brexit konusunda anlaşma sağlanamaması durumunda, imalatçı firmalar 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren Avrupa’ya yapacakları ihracatlarda hem gümrük tarifelerine tabi olacaklar, hem de bir takım mevzuat engelleri ile karşılaşacaklar.

Pandemi şartları Brexit öncesinde mal stoklama telaşı ile birleşince liman ve gümrüklerde yoğun trafik yaşanmasına neden olurken ithalat teslimatlarında şimdiden tıkanmaların başladığı ifade ediliyor.

Sektör temsilcileri gelecek yılın birinci çeyreği için üretim randımanlarında durağanlaşma ve hatta bir miktar gerileme bekliyor. Bu durumun sene başındaki pandemi ortamı ile kıyaslandığında görece olumlu olduğu, fakat yine de sağlıklı bir ekonomik tablo ortaya koymadığı değerlendiriliyor.

Toparlanmanın beklenenden daha uzun zaman alacağı tahmin edilirken, sektör temsilcileri tarafından yapılan açıklamalarda ekonominin ‘V’ şeklinde bir grafikle hızla yükselişe geçeceği yönündeki beklentilerin gerçekçi bulmadığı belirtiyor.

Related Posts

Call Now Button