0

“İhtisas Serbest Bölgelerinde Teknoloji Yoğun Yatırımları Teşvik Etmeyi Hedefliyoruz”

“1. Asya İşbirliği Diyaloğu Üyesi Ülkeler Ticaret ve Sanayi Odaları Konferansı”na katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, açıklamalarda bulundu.

Yakın gelecekte Türkiye dışındaki stratejik noktalarda yatırımcılar için lojistik merkezleri kurmayı hedeflediklerini bildiren Pekcan, bu şekilde, küresel tedarik ve dağıtım kanallarına erişimi kolaylaştırmayı amaçladıklarını ifade etti.

Pekcan, son zamanlarda Türkiye’de Yeni Nesil İhtisas Serbest Bölgeler Modeli’ni başlattıklarına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Bu yeni nesil ihtisas serbest bölgeleriyle, özellikle Asya sermayesiyle, teknoloji yoğun yatırımları teşvik etmeyi hedefliyoruz. Yurt içinde daha fazla katma değer yaratarak gelişmiş ülkelere ihracatı artırmayı hedefliyoruz. Bilgi ve iletişim teknolojileri, e-ticaret, sivil havacılık, lojistik, gemi inşası, turizm, eğitim, film ve TV dizileri üretimi gibi birçok hizmet sektöründe de yüksek bir ticaret potansiyeli olduğuna inanıyoruz. Pek çok Asya ülkesini stratejik ortaklar olarak görmeye devam edeceğiz. Özel sektörün ortak yatırım ve ticari iş birliğinin derinleştirilmesinin daha katma değerli ve teknoloji ile üretim yapma hedeflerimize katkı sağlayacağını düşünüyorum.”

Ticaret ve yatırımların yanı sıra Asya ülkeleriyle iş birliğinin bir diğer önemli potansiyel alanının da müteahhitlik sektörü olduğuna işaret eden Pekcan, “Türk müteahhitlik sektörünün deneyimi, nüfusu hızla artan ve orta sınıfı genişleyen Asya pazarları için büyük fırsatlar ve geniş olanaklar sağlıyor. Karşılıklı projeler gerçekleştirme imkanının yanı sıra üçüncü ülkelerde başarılı bir iş birliği gerçekleştirmek için yüksek bir potansiyel görüyorum.” diye konuştu.

Related Posts

Call Now Button