0

Fransa’da ve ABD’de Otomobil Satışları Kasım Ayında Geriledi

Fransa’da otomobil satışları Kasım ayında yüzde 27 azalırken, ABD’de de ivme kaybetti.

Fransa Otomobil Federasyonu (CCFA) tarafından açıklanan verilere göre, otomobil piyasasının koronavirüs salgınından çok sert etkilendi ve satış rakamları 1975 yılındaki seviyelere geriledi.

CCFA tarafından yayınlanan resmi beyanda, 2020 yılsonu itibarıyla Fransa’da otomobil pazarının yüzde 25 ila yüzde 30 arasında daralabileceği belirtildi.

Yılsonu satış rakamlarının kesinleşmesi açısından Aralık ayı için halen belirsizliğini koruyan bazı durumlar olduğuna işaret eden analistler, kış tatili için kayak merkezlerine giden vatandaşların yoğun olarak araç kiralamayı tercih ettiklerini, fakat salgın nedeniyle bu merkezlerin açık olup olmayacağının henüz belli olmamasını örnek olarak gösteriyor. 

Fransa’da kayıtlı yeni otomobil satışları Kasım ayında yıllık bazda yüzde 27.03 oranında azaldı. Otomobil bayilerinin salgın tedbirleri nedeniyle uzun süre kapanmak zorunda kaldığı Fransa’da, müşteri güveni ve talebin de bu süreçte büyük ölçüde zayıfladığı gözlemlendi.

Piyasa analiz firması Wards Intelligence tarafından açıklanan verilere göre, virüs salgının yoğun etkisi altındaki Amerika Birleşik Devletlerinde Kasım ayında otomobil satışları ivme kaybetti.

Virüs salgınının ilk başlarında, Nisan ayında dibe vuran otomobil satışları daha sonra hızlı bir şekilde toparlanmayı başarmış, büyük otomotiv firmaları tekrar üretimlerini arttırmış ve bayi stokları kuvvetlendirilmişti.

Fakat Kovid-19 salgınının Amerika’da artarak devam etmesi nedeniyle toparlanmanın hızı ve sürdürebilirliği noktasındaki endişeler artmaya başladı.

ABD’de Ekim ayında 16.21 milyon adet olan hafif araç satışları, Kasım ayında mevsimsel etkilerden arındırıldıktan sonra 15.55 milyon adete geriledi. Virüs salgını öncesinde, 2019 yılı Kasım ayında ise 17.09 milyon adet hafif araç satılmıştı.

Geçtiğimiz Nisan ayındaki 8.58 milyon adetlik satışla kıyaslandığında, Kasım ayında bu rakamın fiilen ikiye katlanmış olduğu gözlemlendi. 2020 yılı Nisan ayında salgın nedeniyle bayiler ve fabrikalar kapanmış ve satış rakamları 1970 yılının Aralık ayından bu yana en alt seviyelere gerilemişti.

ABD Tedarik Yönetim Enstitüsünün (ISM) yayınladığı verilere göre, Kasım ayında imalat sektöründeki faaliyetler de yavaşlarken yeni sipariş miktarları da ciddi oranda azaldı.

Related Posts

Call Now Button