0

Fas’ın Hazır Giyim ve Tekstil Vergi Oran Değişimi

Fas’ın ülkemizden hazır giyim ve tekstil ithalatında vergi oranları değişti.

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birliklerinden (İTKİB) tarafından yapılan duyuruda; Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden alınan bir yazıya atıfta, Rabat Ticaret Müşavirliği’nden alınan bir yazıda, Türkiye ile Fas arasında yürürlükte olan Serbest Ticaret Anlaşması’nın (STA) “Geçici Uyum Önlemleri” başlıklı 17. maddesine dayanarak, Fas tarafından 9 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe konulan ve 31 Aralık 2021 tarihine kadar devam edecek olan, Türkiye’den ithalatı gerçekleştirilen bazı hazır giyim ve tekstil ürünlerine yönelik mevcut MFN oranının yüzde 90’ı oranında uygulanan korunma önlemi vergi oranlarında 2021 yılı için değişiklik yapıldığı belirtildi.

Fas Resmi Gazetesinde yayımlanan “2021 Yılı Finans Kanunu” uyarınca, ortak vergi rejimi kapsamında yüzde 10 ve yüzde 17,5 oranlarına tabi olan ve 2020 yılında yüzde 30 olarak açıklanan bazı hazır giyim ve tekstil ürünleri için ithalat vergisi oranının 2021 yılı için yüzde 40’a yükseltildiği bildirildi.

Türkiye’den yapılan belirli hazır giyim ve tekstil ürünleri ithalatında, 2020 yılında, yüzde 30 ithalat vergi oranı baz alınarak yüzde 27 oranında uygulanan korunma önlemi uygulaması, 2021 yılı için yüzde 40 ithalat vergi oranı baz alınarak hesaplanarak ve uygulanan korunma önlemi vergisi oranı yüzde 36 olarak belirlendi.

Türkiye menşeli ve korunma önlemine tabi olan ilgili ürünlerin yeni uygulamaya göre güncellenmiş vergi oranları listesi için tıklayınız.

Korunma önlemi vergi uygulamasından hariç tutulan ürünlerin listesi için tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button