0

Demir Cevheri Fiyatlarında Rekor Artış

Ticaret Bakanlığı’nın haberine göre çeliğin hammaddesi demir cevherinin ton fiyatı rekor seviyeye çıktı. Bu seviyelere dünya çelik talebindeki artışın ve sevkiyatlardaki aksamaların neden olduğu belirtiliyor. Dünyanın en büyük çelik üreticisi Çin’de demir cevheri fiyatları 178 doları aşarken, Çin’in cevher tedarikçisi Brezilya’da ise yüksek kalite cevher 211 dolar gibi rekor bir yüksekliğe ulaştı.

Çin’de çevresel kısıtlamalara ilişkin endişelere rağmen çelik şirketlerinin yüksek kar marjları nedeniyle üretime devam etmeleriyle demir cevheri fiyatları 2011 yılından bu yana en yüksek seviyeye gelirken, son 1 yılda neredeyse 3’e katlandı.

Çin’deki gösterge demir cevheri vadeli işlemlerde büyük madencilerden gelen arzın düşmesi de etkili oldu. Çin’in iki büyük demir cevheri tedarikçisi olan Avustralya ve Brezilya’dan yapılan sevkiyatlar önceki hafta 4.04 milyon ton düşüşle 24.04 milyon ton oldu.

Yurt dışı pazarlardaki talep ve fiyatların toparlanmasının Çin çeliğini yeniden rekabetçi hale getirmesiyle Çin, bu yıl ihracat pazarındaki katılımını artırdı. Platts Analytics, ülkenin Ocak- Mart döneminde işlenmiş çelik ihracatının yıllık yüzde 24 artışla 17.682 milyon tona yükseldiğini tahmin ediyor.

Dünya Çelik Birliği (Worldsteel), bu yıl için küresel çelik talebi beklentisini, küresel ekonominin toparlanması nedeniyle yüzde 5,8 artırarak 1,87 milyar tona çıkarmıştı. 2022 yılı için küresel çelik talebi beklentisi ise yüzde 2,7 artışla 1,92 milyar ton olarak belirlenmişti.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat