0

Brexıt Kapsamında Türkiye-BK Ticari İlişkileri

Ticaret Bakanlığı “Brexıt Süreci Kapsamında Türkiye-Birleşik Krallık Ticari İlişkileri” hakkında bir duyuru yayımladı.

Duyuruda; Birleşik Krallık’ta (BK) 23 Haziran 2016 tarihinde yapılan referandum sonrasında, İngiltere’nin AB’den ayrılma isteğini 29 Mart 2017 tarihinde kesinleştirdiği ve Brexit sürecinin başladığı anımsatıldı.

Brexit tarihi sonrasında BK’nın AB’den ayrılması ile, 31 Aralık 2020 tarihinde sona ermesi öngörülen ‘Geçiş Dönemi’nin başladığı ifade edildi.

AB ve BK arasında gelecek dönem ilişkilerini şekillendirecek yeni bir Ticaret Anlaşması için müzakerelerin 24 Aralık 2020 tarihinde tamamlandığı ve 1.1.2021 tarihinde tavizlerin uygulanmaya konacağı belirtildi.

AB-BK Anlaşmasına paralel olarak Türkiye ile BK arasında bir ikili ticaret anlaşması yapmak üzere, iki ülke arasında kurulmuş olan Ticaret Çalışma Grubu bünyesinde STA müzakerelerinin tamamlandığı, Anlaşma’nın Aralık ayı sonunda imzalanmasının planlandığı bildirildi.

Birleşik Krallık ile ticarette tabi olunacak olası teknik mevzuat düzenlemelerine ilişkin bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Birleşik Krallık ile ticarette tabi olunacak olası sektörel teknik mevzuat düzenlemelerine ilişkin bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat