0

Birleşik Krallık’tan Fransa’ya Geçişlerde Son Durum

Fransa mutasyona uğramış VUI-2020-12-01 korona virüsünün Birleşik Krallıkta hızlı yayılımı sebebi ile 20.12.2020 Pazar günü gece yarısı başlayan 48 saat süresince Birleşik Krallık ile olan sınırını kapatmış ve birçok TIR kuyruğu oluşmuştu.

Uluslararası Nakliyeciler Derneğinden (UND) edinilen habere göre; bu süre zarfında Fransa, hem AB Komisyonu hem de İngiltere ile sürecin 48 saat sonunda nasıl yönetileceğine ilişkin görüşmeler gerçekleştirdi.

Fransız Hükümeti tarafından 22.12.2020 tarihinde yapılan açıklamaya göre Birleşik Krallık’tan Fransa’ya geçişine izin verilecek kişiler şöyle;

• Fransız vatandaşları ve Avrupa Birliği’nde oturumu bulunan kişiler,
• Fransa, Avrupa Birliği veya Avrupa Bölgesi’nde mutat olarak ikamet eden veya basın bildirisi ekinde listelenen temel seyahatleri gerçekleştirmek zorunda olan Birleşik Krallık veya üçüncü ülke vatandaşları.
• Uluslararası taşımacılık çalışanları da ilave listede olup; geçişine izin verilen kategoride bulunmakta.
Bu kategorilerdeki kişilerin geçiş yapabilmesi için çıkıştan evvel en az 72 saat önce yapılmış bir negatif test sonucu ibraz etmeleri gerekiyor. Fransız Hükümeti tarafından öngörülen sınırlamaların ve test uygulamasının 06.01.2021 tarihine kadar geçerli olması öngörüldü.

Diğer yandan, IRU’dan edinilen bilgiye istinaden, Birleşik Krallık ‘tan çıkacak olan sürücülerin test işlemlerinin Manston’da yerel saat ile 06:00 başlamış olduğu ve negatif test sonuçlarını alan araçların gruplar halinde geçişinin sağlanacağı ifade edildi.
Sürücüler öncelikle hızlı test olacaklar; bu test sonucu negatif çıkarsa geçişleri sağlanacak; pozitif çıkarlar ise sürücüler Kent’te kalarak PCR testi olacak ve bu teste sonucunun negatif çıkması halinde geçişe yönlendirilecek. PCR testinin de pozitif çıkması durumunda ise Birleşik Krallık’ta 10 gün karantinada kalacaklar.

Kent yerel otoriteleri ilçede devam eden trafik kesintisini yönetmek adına merkezi hükümetle yakın çalışmaya devam etmekte. M20 otoyolunda sürücülere atıştırmalık, içme suyu ve sıcak yiyecek temini sağlanmaya devam ediyor.

Bunun yanı sıra portatif tuvaletler 22.12.2020 Pazartesi günü itibari ile 10a-11 kavşakları arasında 1km aralıklarla konuşlandırılmış olup, düzenli olarak temizlenmekte. Ayrıca, sıcak yemek kamyonları ve su servisinin de bulunduğu Manston’da 220 tuvalet daha mevcut bulunmakta.

UND; sınırda kalan sürücüleri maske, temizlik ve mesafe kurallarına azami şekilde dikkat göstermeleri, mümkün olduğunca kalabalık alanlardan uzak durmalarını konusunda uyardı. Ayrıca zaman zaman Dover limanı civarında sürücüler ile polis arasında arbede yaşanmakta olduğu bilgisine istinaden sürücülerden dikkatli olmaları ve bu tip olumsuzlukların yaşanmaması adına hassasiyet göstermeleri istendi.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat