0

Bakan Kurum Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu’nda Konuştu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu’nda sunum yaptı. Kurum, sunumunda 2007 yılında Avrupa Birliği ile başlatılan çevre müzakereleriyle kanunları, 55’in üzerinde yönetmeliği AB ile uyumlu hale getirdiklerini, çevre konularını içeren 27’nci başlığı kapatma noktasında son aşamaya geldiklerini kaydetti.

Uluslararası her platformda, bütün müzakerelerde, ikili görüşmelerde Türkiye’nin Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi EK-1 listesinden çıkarılması hususundaki haklı talebini gündeme getirdiklerini anlatan Kurum, “En son 26. Taraflar Konferansı Başkanı Alok Sharma’nın Türkiye ziyaretinde de bu talebimizi kendisine bizzat illettik ve desteğini de aldık.” diye konuştu.

Türkiye’nin Paris Anlaşması’nı 22 Nisan 2016’da imzaladığını ve anlaşmaya taraf olmaya ilişkin müzakerelerin devam ettiğini anlatan Kurum, “Biz, iklim değişikliğiyle mücadelede Türkiye’nin adil ve eşit fırsatlara sahip olmasını istiyoruz. Özellikle finans, teknoloji mekanizmaları, kapasite geliştirme konularında uluslararası fonlardan yararlanmak istiyoruz. Türkiye’nin emisyon azaltımı noktasında çok ciddi bir potansiyeli var. İşte bu fonlardan faydalanarak iklim değişikliği mücadele çalışmalarımızı arttırmak istiyoruz. İklim değişikliğiyle çok daha etkin ve güçlü bir şekilde mücadele etmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“1 milyar 920 milyon ton sera gazı emisyonu azaltımı hedefini de başaracağız”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı insan hakları eylem planında, iklim değişikliğiyle mücadeleye özel bir yer ayrıldığına dikkati çeken Kurum, “Ülkemizin tarihi bir sorumluluğu olmasa da iklim değişikliği konusunda üzerimize düşen vazifeyi fazlasıyla yerine getirmektedir. Bu mücadeleyi insani bir ödev, uyumu ise insani bir hak olarak görüyoruz.” dedi.

Murat Kurum, sera gazı emisyonlarını, 2030 yılında yüzde 21’e kadar artıştan azaltma hedeflerinin olduğunu dile getirerek 2019 yılında bir önceki yıla göre yüzde 3’lük bir azaltımı başardıklarını, 2012-2030 yıllarında toplam 1 milyar 920 milyon ton sera gazı emisyonu azaltımı hedefini de başaracaklarını vurguladı.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat