0

Alcomet: ABD Piyasası Bizim için Önemli, Ciromuzun % 10 – % 15’ini Oradan Sağlamayı Bekliyoruz

Alcomet Yönetim Kurulu Üyesi Neli Tonçeva Profit dergisine verdiği mülakatta Covid-19 krizinin 2020 yılında alüminyum hammadde piyasasını etkilediğini dile getirdi. Buna rağmen 2021 yılı ekonomik canlanma beklentileri ışığında alüminyuma olan talebin artmasından dolayı sektördeki fiyatları yukarı tırmandığına işaret eden Tonçeva, inşaat, elektrikli otomobiller üretimi, yeşil enerji gibi sektörlerin ciddi bir şekilde alüminyum tüketimlerini arttırdıklarına değindi.

Tonçeva, Alcomet olarak temel olarak kullandıkları hammadde olan alüminyumun borsa ürünü olmasından dolayı ve fiyattaki hareketlerden doğabilecek riskleri minimuma indirmek için onaylanan satışlara hedge yaptıklarını açıklıyor. ABD piyasasına ilişkin çalışmalarının artık 3. yılına girdiğini aktaran Tonçeva, bu piyasanın şirket 2021 gelirlerinin % 10 – % 15’ini sağlamasını hedeflediklerini açıkladı. Bu 3 yıllık dönemde ABD’de yeni müşteriler bulmakla kalmayıp spesifik ihtiyaçlara yönelik yeni ürünler de geliştirdiklerin ifade eden Tonçeva artık emeklerinin neticelerini görmeye başladıklarını ve önümüzdeki dönem içinde de ABD’nin şirket için kilit bir pazar olacağına değindi.

Tonçeva 2021 yılı başından beri alüminyum ürünlere ilişkin talepte bir artış gözlemlendiğini dile getirdi. Bu bağlamda Alcomet olarak üretim hatlarının ful kapasite ile çalıştırdıklarını açıklayan Tonçeva, yüksek katma değerli olan ürünlere ilişkin siparişlerin arttırılmasına yönelik çalışmalarının devam ettiğine vurgu yaptı.

Related Posts

Call Now Button