0

AB Tarafından ABD Menşeli Ürünlere Getirilen Ek Vergiler

Türkiye ihracatçılar meclisi “AB Tarafından ABD Menşeli Ürünlere Getirilen Ek Vergiler” hakkında bir duyuru yayımladı.
Duyuruda; Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğünden alınan bir yazıya atıfla, Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki Airbus-Boeing anlaşmazlığı kapsamında, ABD’nin Boeing’e haksız teşvik sağladığı gerekçesiyle, AB tarafından 137 üründe (8’li GTİP bazında) ABD’den gerçekleştirilen 4 milyar dolar değerinde ithalata ilave gümrük vergisi uygulamasının 7 Kasım 2020 tarihinde AB Resmi Gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe girdiği anımsatıldı.

Karar’a göre, AB tarafından hava taşıtları sektöründe ABD menşeli ürünlere yüzde 15, ABD menşeli zirai araçlar, video oyun konsolları, oyuncaklar, plastikler, bazı kimyasallar ve el çantaları gibi sanayi ürünleri ile balık, peynir, yer fıstığı, buğday, tütün, bitkisel yağlar, portakal suyu gibi birçok tarımsal ürüne de ilave yüzde 25 oranında ilave gümrük vergisinin uygulanacak.
Söz konusu karar ile ABD’nin AB pazarında rekabetçiliği azalırken, Türk ihracatçı firmaların bahse konu pazarda rekabet avantajı elde edebileceği belirtildi.

AB’nin ABD ürünlerine yönelik olarak ilave vergiye tabi tuttuğu 8’li bazda 137 üründe AB’nin dünyadan ve Türkiye’den ithalatı ile Türkiye’nin dünyaya ihracat verilerini yansıtan bir tablo hazırlandığı belirtildi.

İlgili tablo da ürün bazında Türkiye’den AB’ye ihracatın diğer ülkelere ihracata kıyasla bir üstünlüğü olup olmadığını gösteren RCA (revealed comparative advantage) oranı ile AB’nin ithalatında Türkiye’nin payı ve Türkiye ihracatında AB’nin payını ürün bazında gösteren oranlara da yer verildiği ifade edildi.

İlgili tabloya ulaşmak için tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button