0

“21. yüzyıl, Asya’nın Yüzyılı Olacak”

TOBB tarafından video konferans yöntemiyle düzenlenen “1. Asya İşbirliği Diyaloğu Üyesi Ülkeler Ticaret ve Sanayi Odaları Konferansı” Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Ahmet İhsan Erdem ve TOBB Başkanı Rİfat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti.

Türkiye’nin “Yeniden Asya Girişimi”ne de dikkati çeken Pekcan, şu değerlendirmede bulundu: “Bu girişim, siyasi, kültürel, eğitimsel, bilimsel ve ekonomik iş birliği de dahil olmak üzere çok çeşitli sütunlar üzerine kuruldu. Bu şekilde, bir kazan-kazan yaklaşımı ile Asya ülkeleriyle ilişkilerimizi yeniden şekillendirebileceğiz ve geliştirebileceğiz. Ekonomik açıdan, Asya ülkeleriyle bağlantımızı artırmak için çeşitli eylemler planlıyoruz. Şu anda 6 ACD ülkesiyle tercihli ticaret rejimlerimiz bulunuyor. Bazı ACD ülkeleriyle tercihli ticaret düzenlemeleri yönünde görüşmelerimiz devam ediyor. Ayrıca, RCEP (Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık) Anlaşması gibi bölgesel entegrasyon çabalarını yakından takip ediyoruz.”

Beklenmedik şoklar durumunda diyalog kanallarının açık tutulması gerektiğini ifade eden Pekcan, karşılıklı olarak uygun iş birliği çerçeveleri hazırlamak gerektiğinin altını çizdi.

Pekcan, Asya İş Birliği Diyaloğu’na, Asya ülkelerini iş birliğini artırmak için bir araya getiren kapsamlı bir platform olarak büyük önem verdiklerine dikkati çekerek, “Mevcut ACD Dönemi Başkanı olarak Türkiye, ortak hedeflerimizi desteklemek için mümkün olan her şekilde katkıda bulunmaya ve liderlik etmeye hazırdır. 21. yüzyıl, Asya’nın yüzyılı olacak. Bölgemizin potansiyellerini hayata geçirmede ve yeni atılımlar yapmada birlikte hareket edeceğiz. ACD’nin bu çabada kilit bir rol oynayabileceğini umuyor ve inanıyorum. Türkiye, ortak çıkarlarımıza hizmet edecek girişimlere her zaman desteğini vermeye hazır olacak.” dedi.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat