0

Ticaretin Kilit Noktası ‘Orta Koridora’ Çözüm Önerisi

Doğu-Batı ticaretinin en avantajlı hatlarından biri olan Orta Koridor, yüksek ücretler ve yaşanan sorunlar nedeniyle hattın verimli kullanılmasının önünde engel oluşturuyor. UND, Orta Koridorun taşımacılar tarafından daha fazla kullanılabilmesi adına gümrük sorunlarının çözülmesi için Azerbaycan’ı ziyaret etti.

UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcıları, Özbekistan Ulaştırma Bakan Yardımcısı başkanlığındaki Özbek heyet ile ziyaretlerini gerçekleştiren heyet ilk önce Azerbaycan Ekonomi Bakanlığı ile görüştü. Alper Özel yapılan görüşme sırasında, Azerbaycan’da alınan yüksek geçiş ücretleri, yanıcı denilerek taşımacılardan alınan ücretler, Devlet Yol Fonu Vergisi, başka ülkelerden alınmayan fakat Türk araçlarından alınan ücretler, yüksek gemi fiyatları ve Hazar Denizindeki beklemeler ve kapasite yetersizliği gibi konular hakkında bilgiler verdi. Gürcistan-Rusya sınırındaki engeller, sınırın hava şartları sebebiyle sık sık kapanması, yaşanan lojistik zorluklar ve Orta Koridor yerine diğer güzergâhların kullanılması sorunları da görüşme esnasında aktarıldı.

Heyet sonrasında, Azerbaycan Ulaştırma, İletişim ve Yüksek Teknolojiler Bakan Yardımcısı başkanlığında bir araya geldi. Orta Koridorun ulaştırma alanında büyük bir role sahip olduğunu vurgulayan Türk Konseyi, bu alanda kilit rolü olan Azerbaycan’ın lojistik transit konumunun güçlenmesinin Türkiye açısından önemine vurgu yaptı.

Görüşmelerine Azerbaycan Gümrük Komitesi Birinci Başkan Yardımcısı ile devam eden heyet, burada gümrük alanında Azerbaycan’dan beklenen iyileştirmeler ve sınır kapısındaki gümrük personelinin arttırılması konularını konuştu. Azerbaycan gümrük yetkilileri; Azerbaycan Gümrüklerinin dijitalleşmesi ve ticaretin kolaylaştırılması konuları ile ilgili hükümetin verdiği emir doğrultusunda, Türk Konseyi üyesi ülkeler, Türkiye ve Özbekistan’ın da işbirliğiyle iyileştirmelerin gerçekleştirileceğini bildirdi.

Türk Konseyi Heyeti, Hazar koridorunun deniz geçişleriyle ilgili olarak Azerbaycan Denizcilik Şirketi ASCO Başkan Yardımcısı ve Bakü Uluslararası Deniz Ticaret Limanı Direktörünü liman ve gemi kapasitesi hakkında görüşmeler gerçekleştirdi.

Alper Özel, Bakü limanı ve Hazar noktasının büyük bir lojistik merkeze dönüşebileceğini, ayrıca Azerbaycan ve yeni açılacak Nahcivan koridorunun çok büyük bir potansiyel vaat ettiğini, fakat mevcut yüksek maliyetler ile koridoru kullanan Türk taşımacılarının rekabet gücünü azalttığını belirtti. Bu sebeplerle Özel, gemi fiyatlarında indirim, kapasite yükseltilmesi ve Nahcivan koridorundaki yüksek maliyetlerin azaltılması gerektiğinin altını çizdi.

Related Posts

Call Now Button