0

Sanayi Odası Forumu I. Ekonomi Konferansı

Türkiye – Arnavutluk Ticaret ve Sanayi Odası Forumu I. Ekonomi Konferansı, video konferans yoluyla gerçekleştirildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Arnavutluk Maliye ve Ekonomi Bakanı Anila Denaj, Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük, Arnavutluk Ankara Büyükelçisi Kastriot Robo ve Arnavutluk Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Başkanı Ines Mucostepa katılım sağladı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ile Arnavutluk arasında güçlü dostluk ve kardeşlik bağları olduğunu vurgulayarak, “İkili siyasi ilişkiler, stratejik ortaklık seviyesine çıkarılmıştır. İktisadi ilişkilerimiz, tarihten gelen bağlarımızı daha da güçlendirmektedir” dedi.

Bu sürecin ciddi bir iktisadi dönüşüm ve kalkınma getireceğine inandığını aktaran Hisarcıklıoğlu, “Ülkelerimiz arasındaki serbest ticaret anlaşması, karşılıklı ticaretimiz için elverişli bir ortam sağlamıştır. Son on yılda ticaretimiz ikiye katlanmıştır. Ticaretimizi yarım milyar dolar seviyesinden 2 milyar dolara yükseltmemizin de mümkün olduğuna inanıyoruz. Bunun için çalışıyoruz. İş insanlarımız, Arnavutluk ekonomisine ve Arnavutluk’un parlak geleceğine inanarak, Arnavutluk’ta ciddi yatırımlar yapmıştır. Bankacılık, telekom, finans, enerji, madencilik, demir-çelik ve tarımsal üretim gibi alanlardaki yatırımlarımız daha farklı alanları kapsayacak şekilde artacaktır” dedi.

Hisarcıklıoğlu, TOBB ile Arnavutluk Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği’nin ilişkilerin iktisadi boyutunu güçlendirmek için yakın işbirliği içinde olduğunu, bu kapsamda Türkiye-Arnavutluk Ticaret ve Sanayi Odası Forumu’nu kurduklarını söyledi.

İkili ilişkilere ticaret ve yatırımlarla katkı sağlamak isteyen iş insanlarına destek vermek istediklerini belirten Hisarcıklıoğlu, tüm katılımcı firmaları Türkiye-Arnavutluk İki Odasına üye olmaya davet ederek, hizmetlerden yararlanmalarını istedi.

Arnavutluk Odalar Birliği ile EUOCHAMBRES ve Balkan Odalar Birliği’nde birlikte çalıştıklarını anımsatan TOBB Başkanı, “İnanıyorum ki, Arnavutluk Maliye ve Ekonomi Bakanı Sayın Anila Denaj’ın destekleri ile Arnavutluk Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği daha da güçlenecektir. Güçlü Oda, özel sektörün gelişimi ve daha yatırımcı dostu iş ortamı için, yatırımcılara verilecek önemli bir destek olacaktır. 2019 yılı Aralık ayında Tiran ve 2020 yılı Ocak ayında Ankara’da Arnavutluk Maliye ve Ekonomi Bakanı Sayın Anila Denaj ile yaptığımız görüşmeler sonrasında, bu yönde ciddi bir iyileşme sinyali almıştık. Sayın Bakanın talimatı üzerine, arkadaşım Ines Mucestepa ile birlikte çalışarak, Arnavutluk’tan bir heyeti geçen yıl ağırlamıştık. Türkiye’deki Oda sistemi, gümrük kapıları modernizasyonu ve organize sanayi bölgeleri konusundaki deneyimlerimizi aktarmıştık. Pandemi sonrası, bu yöndeki temasların yoğunlaşacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Arnavutluk Maliye ve Ekonomi Bakanı Anila Denaj’a teşekkür ederek, “Sayın Bakanlar; bu iş forumuna iştirak etmeniz Türkiye’den ve Arnavutluk’tan iş forumumuza katılan iş insanlarını onurlandırmış ve cesaretlendirmiştir” dedi.

Related Posts

Call Now Button