0

Ruhsar Pekcan Diyarbakır İş Dünyası ile Bir Araya Geldi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Esnaf Sanatkarlar Odası Birliği temsilcileri ve Diyarbakırlı iş insanları ile video konferans yöntemiyle bir araya geldi.

Pekcan, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Esnaf Sanatkarlar Odası Birliği temsilcileri ve Diyarbakırlı iş insanları ile video konferans yöntemiyle bir araya geldi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışarak Diyarbakır’ın turizm, tarım, sanayi sektörlerindeki potansiyelini realize edeceklerini belirtti.

Toplantıda Ticaret Bakanlığının çalışmaları hakkında bilgi veren Pekcan, Diyarbakırlı iş dünyasının talep ve önerilerini dinledi.

İstişareye çok önem verdiklerini, bu kapsamda düzenli olarak sivil toplum kuruluşu başkanları ile istişare toplantıları yaptıklarını anlatan Pekcan, Diyarbakırlı iş dünyasının talep ve önerilerinin de takipçisi olacaklarını söyledi.

Kovid-19 salgınının küresel ekonomiyi çok ciddi etkilediğini anlatan Pekcan, salgınla mücadele bağlamında çeşitli destek mekanizmalarıyla bugüne kadar işletmelere, esnaf-sanatkara vergi, istihdam, finansman alanlarında önemli kolaylıklar sağlandığını ve sağlanmaya devam edildiğini dile getirdi.

“Diyarbakır potansiyelinin çok altında”

Diyarbakır’ın turizm, tarım, sanayi sektörlerinin tamamında iddialı, çok boyutlu ekonomiye sahip bir çekim merkezi olduğuna işaret eden Pekcan, “Diyarbakır’ın başta sanayi olmak üzere tüm bu alanlarda potansiyelinin çok daha yüksek olduğunu ama potansiyelin altında faaliyet gösterdiğini değerlendiriyorum. İnşallah birlikte çalışarak bu potansiyeli daha iyi realize edeceğiz.” dedi.

Diyarbakır’ın geçen yıl 200 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiğini anlatan Pekcan, bu rakamın Diyarbakır’ın potansiyelinin çok altında olduğunu söyledi.

Pekcan, Diyarbakır’a geçen yıl 2,4 milyon lira tutarında ihracat desteği sağlandığına değinerek, Diyarbakır’da Ticaret Bakanlığının desteğiyle devam eden halen iki Ur-Ge projesinin olmasının sevindirici olduğunu kaydetti.

Ticaret Bakanlığı Sanal Ticaret Akademisi, Kolay İhracat Platformu gibi kolay destek portalları hakkında bilgi veren Pekcan, “Diyarbakır’ımızdan ulusal ve uluslararası markalar çıkması için de yanındayız. Bunlara özel pazara giriş destekleri, danışmanlık hizmetleri gibi çeşitli destek mekanizmalarımız var. Sanal ticaret akademisi ile de iç ticaret, dış ticaret girişimcilik eğitimleri veriyoruz.” dedi.

Diyarbakır’da 771 potansiyel ihracatçı firma

İhracatı ülke geneline yaymak ve iller arasındaki ihracat farklılıklarını en aza indirmek amacıyla 81 İlde İhracata İlk Adım Programı başlattıklarını anımsatan Pekcan, bu kapsamda 76 ilde 15 bin 770, Diyarbakır’da da 771 potansiyel ihracatçı firma tespit ettiklerini bildirdi.

Pekcan, potansiyel ihracatçı firmalarla 6 ay süreyle birebir çalışarak onlara mentorluk vereceklerini ve KOBİ’lerin, küçük işletmelerin, kooperatiflerin ihracat yapmasını destekleyeceklerini söyledi.

Kooperatifçilik çalışmalarına da değinen Pekcan, kadın ve genç girişimciliğin yanı sıra kadın kooperatifçiliğine de çok önem verdiklerini ifade etti.

Pekcan, tek tek küçük kooperatifler yerine birlik olunarak ihracatçı, güçlü, büyük istihdam yaratan kooperatiflere yönelinmesi gerektiğini vurguladı.

Ticaret Bakanlığının ve bağlı kuruluşlarının her zaman Diyarbakır iş dünyasının yanında olduğunu belirten Pekcan, Diyarbakır’ın iç ve dış ticarette çok daha iyi bir konuma sahip olması için bakanlık desteklerinden daha iyi faydalanılmasını beklediklerini kaydetti.

Related Posts

Call Now Button