0

İTO Başkanı Büyüme Rakamlarını Değerlendirdi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 7,4 büyümesinin özel sektörün potansiyelini ve üretimdeki kararlılığını ortaya koyduğunu kaydetti.

Büyümenin niteliğinin önemine dikkati çeken Avdagiç, “Üçüncü çeyrek büyümesi, Türkiye ekonomisinin gücünü yansıtıyor. Türkiye, küresel salgın şartlarında yılın üçüncü çeyreğinde de büyüme trendini sürdürmeyi başarmıştır.” dedi.

Gücünü ihracattan alan yüzde 7,4’lük büyümenin, üretim, ihracat ve istihdamın önemini bir kere daha gösterdiğini vurgulayan Avdagiç, “Türkiye ürettikçe büyüyecek, büyüdükçe daha da güçlenecektir.” ifadelerini kullandı.

Makina-teçhizat yatırımları kaleminde ilk iki çeyrekten sonra üçüncü çeyrekte de yüzde 17,5’lik yüksek bir artış olduğunu aktaran Avdagiç, sözlerini şu şekilde noktaladı:

“Bu artış 2020’nin üçüncü çeyreğindeki güçlü baz etkisine rağmen elde edilmiştir. Diğer yandan özellikle yüksek talep sebebiyle stoklardan kullanım da devam ediyor. Böylesi bir küresel talebe hem yeni yatırımlarla hem de stoklarımızla var gücümüzle cevap veriyoruz.”

Related Posts

Call Now Button