0

İngiliz Firmaları Yeni Brexit Gümrük Kontrolleri İçin Tedirgin

Nisan ve Temmuz aylarında başlayacak yeni Brexit gümrük kontrolleri İngiliz firmaları tedirgin ediyor.

Brexit sonrası Avrupa Birliği gümrük kontrollerini hemen uygulamaya başlarken, İngiliz hükümeti, belirli ithalat prosedürlerinin uygulanmasını üç ila altı ay erteleyerek aşamalı bir geçiş dönemi tercih ettiğini bildirildi.

İngiliz hükümetinin Nisan ve Temmuz aylarında Avrupa Birliği’nden yapılan ithalatlar için uzun yeni bir kontrol listesi getirilmesi için hazırlıklarına devam ettiği ancak İngiliz firmaların bürokraside olacak artıştan endişe duydukları belirtildi.

Ticaret yapanların karşılaşacakları en büyük sorunlardan bazılarının henüz başlamadığı açıklanırken; ithalatçıların İngiltere gümrüklerinin yeni kontrollere hazır olmadığından ve giriş noktalarındaki tıkanıklıkların baharda meyve ve sebze kıtlığına neden olmasından korktukları ifade edildi.

Birleşik Krallık hükümeti gümrük kontrollerini Ocak, Nisan ve Temmuz aylarında aşamalı olarak uygulayacağını açıkladı. Buna göre;

İlk aşamada alkol ve tütün gibi kontrollü mallar ile canlı hayvanlar ve yüksek riskli bitkiler üzerinde tam gümrük kontrolleri ve tarifeleri uygulanırken; giysiden elektroniğe kadar değişen “standart” mal ithalatçılarının altı ay içerisinde gümrük beyannamelerini tamamlamaları ve varsa tarifeleri ödemeleri mümkün.

Nisan ayında sağlık kontrolleri, yetkililer tarafından istenen ithalatın ön bildirimi ile balıkçılık ürünleri ve midye gibi canlı çift kabuklu yumuşakçalar dahil olmak üzere; et, evcil hayvan yemi, bal, süt veya yumurta ürünleri gibi tüm hayvansal menşeli ürünlerin, bitkiler ve bitkisel ürünlerin kontrolünü kapsayacak şekilde genişletileceği bildirildi.

Sağlık ve bitki sağlığı (SPS) kontrolleri olarak bilinen bu kontroller, İngiltere’ye gelen her sevkiyat için ithalat formları ve veterinerler tarafından imzalanmış sağlık sertifikaları dahil olmak üzere gerekli belgelerin sunulmasını içermekte.

Temmuz ayında ise Birleşik Krallık’a giren tüm mallar için tam gümrük beyannamelerinin verilmesi gerekecek. Öncesinde malları taşıyan firmaların formları daha sonraki bir tarihte göndermesi uygulaması sona erecek.

Tıbbi cihazlar gibi ürünlerin sertifikasyon ve yönetmeliklerini etkileyen değişiklikler için Ocak 2022’ye ve 2023’ün başına kadar daha uzun bir geçiş dönemi öngörüldüğü ifade edildi.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat