0

“Hedefimiz Dünyanın En Büyük 5 Züccaciye İhracatçısı Arasına Girmek”

‘Züccaciye Sektörü Dijital Platformu ve Türkiye-Kenya İkili İş Görüşmeleri’ açılış programında konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Türkiye’nin züccaciye sektöründe, gerek kalite, gerekse üretim ve ihracat kapasitesi bakımından öncü ülkeler arasında yer aldığına söyledi.

Züccaciye sektörünün 2019 yılında ulaştığı, 3,7 milyar dolarlık dış ticaret fazlasıyla, “Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye” hedefine önemli katkılar sağladığını ifade eden Gülle, “Dünyanın züccaciye sektöründe en çok ihracat gerçekleştiren 10 ülkesinden biriyiz. Önümüzdeki dönemde, yüksek kalitemizle, daha büyük ölçekli üretimle, hedefimiz dünyanın en büyük 5 züccaciye ihracatçısı arasına girmek olmalı.” dedi.

Züccaciye sektörünün, Kenya gibi gelişmekte olan pazarlara açılması ve bu pazarlarda, istikrarlı bir ihracat performansı ortaya koymasının küresel tedarik zincirlerinde dönüşümün yaşandığı bu günlerde büyük önem taşıdığını aktaran Gülle Türkiye’nin Afrika ile dostça ilişkilerinin, ticari ve ekonomik alanda, özellikle son dönemde etkisini hissettirdiğine dikkati çekti.

Gülle, Züccaciye sektörünün, Afrika’da en hızlı gelişen pazarlar arasında olan Kenya’ya yaptığı bu açılımla, yalnızca sektörü değil, bölgede Türk ürünlerinin imajını da, çok daha yükseklere taşıyacağına yürekten inandığını söyledi.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat