0

Hazine ve Maliye Bakanlığı: “Serbest Piyasaya Müdahale Söz Konusu Değil”

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara ilişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’de yer alan “işlem limitlerini belirlemeye” yönelik ibaresi ile ilgili açıklama yaptı.

Bakanlık’ın açıklamasında, “bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara ilişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Düzenlemeye yönelik bazı yorumların yapıldığı görülmüştür” ifadelerine yer verildi.

Düzenleme ile döviz bürolarında alım satım işlemlerinde kimlik ibrazı limitinin 100 doların üstü ve karşılığı Türk Lirası olarak yeniden belirlendiği hatırlatıldı.

Söz konusu değişiklikte “işlem limitlerini belirlemeye” ifadesinin ise sadece kimlik ibrazına yönelik olduğu, bu ifadenin 100 dolar limitini artırma veya azaltmaya yönelik bir yetkilendirmeyi ifade ettiği vurgulandı.

Açıklamada son olarak, döviz alım satımının piyasada alıcılar ve satıcılar arasında serbestçe gerçekleştiği ve düzenlemenin serbest piyasaya müdahalesinin kesinlikle söz konusu olmadığı belirtildi.

“Döviz İşlemlerinde Değişiklik! Kimlik Tespiti 100 Dolar Üzeri İşlemlerde Uygulanacak” haberimiz için tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button