0

Güney Afrika Sanal Ticaret Heyeti Gerçekleştirdi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Covid-19’un ihracattaki etkilerini azaltmak hedefiyle oluşturduğu Sanal Ticaret Heyeti programlarına Güney Afrika ile devam etti.

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda TİM organizasyonuyla 30 Kasım-4 Aralık tarihleri arasında Güney Afrika’ya gerçekleştirilecek Sanal Ticaret Heyeti programının açılışını Pretorya Büyükelçisi Elif Çomoğlu Ülgen, Pretorya Ticaret Müşaviri Demet Işıl Karakurt ve TİM Başkanı İsmail Gülle gerçekleştirdi.

Hedef ticareti sürdürülebilir hale getirmek

Programın açılış konuşmasında, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Türkiye’nin bölgedeki en önemli ticaret ortağı olduğuna vurgu yapan TİM Başkanı İsmail Gülle, “2019 yılında Türkiye’nin Güney Afrika Cumhuriyeti’ne; mal ihracatı 570 milyon dolar, hizmet ihracatı 118 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ülkemizin Güney Afrika’dan ithalatı 2019 yılında 754 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl ülkemizin Güney Afrika’ya ihracatında, 131 milyon dolarla Otomotiv, 87 milyon dolarla Kimyevi Maddeler ve Mamülleri, 62 milyon dolarla Makine Aksamları gibi sektörler, ön plana çıktı. 2020 yılının ilk 10 aylık döneminde ise toplam ihracatımız pandeminin de etkisiyle 453 milyon dolar seviyesinde oldu. Bu yılın ilk 10 ayında Güney Afrika’ya; Çelik ihracatımız yüzde 134 artış ile 42 milyon dolar, Kimyevi Maddeler ihracatımız yüzde 73 artış ile 124 milyon dolar, Hububat sektörü ihracatımız ise yüzde 29 artış ile 39 milyon dolar oldu.” bilgilerini paylaştı.

Bu artışların olumlu olduğunu ancak, çok daha fazlasının başarılması gerektiğine işaret eden Gülle. +Bugünkü buluşmamızın esas gayelerinden biri de, iki ülke arasındaki dostane ilişkileri yansıtmayan rakamları yukarı çekmek adına, yeni iş imkanları oluşturmak. Bu noktada ikili ticaretimizi Sürdürülebilir ve istikrarlı bir zemine kavuşturmayı hedefliyoruz. Kısa vadede hedefimiz, her iki ülkedeki gelişmiş deniz lojistiği marifetiyle, Türkiye’nin payını çıkarmak istiyoruz.” dedi.

Related Posts

Call Now Button