0

Finlandiya Sanayi Üretimi 2020 Yılında Azaldı

Finlandiya yıllık bazda sanayi üretimi Ocak-Aralık 2020 döneminde yüzde 3,1 oranında azaldı.

2020 yılı Aralık ayında ülkenin sanayi üretimi hem yıllık bazda hemde bir önceki aya kıyasla düşüş gösterdi.

İş gününe göre ayarlanmış toplam sanayi üretimi Aralık 2020 yılında bir önceki yılın söz konusu ayına kıyasla yüzde 2,5 oranında azaldı. Bir önceki ayla kıyasla mevsimsellikten arındırılmış çıktı yüzde 0,9 oranında azaldı.

Sanayisine göre incelendiğinde ise, sanayi üretimi Aralık ayında bir çok sanayi dalında arttı. Büyümenin en büyük gerçekleştiği sanayi dalı madencilik ve taş acokcılığı sektörü olurken, bir önceki aya kıyasla yüzde 4,4 oranında artış yaşadı. Orman sanayinde ise üretim yüzde 3,2 oranında arttı. Kimya sanayinde ki artış yüzde 3,1 oranında gerçekleşti.

Üretimin en fazla düştüğü sektör ise yüzde 5,1 oranındaki düşüşle elektrik ve elektronik sanayinde olurken, metal sanayinde ise düşüş yüzde 3 oranında gerçekleşti.

Bir yıl öncesine kıyasla üretim, iki ana sanayide artış gösterdi. Artış kimya sanayinde yüzde 13,9 ve madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe ise yüzde 8,5 oranında oldu.

Üretimin yıllık bazda en fazla düşüş gösterdiği sektörler ise, metal sanayi (yüzde 6,3) ve elektrik ve elektronik sanayi (yüzde 3,4) oldu.

Related Posts

Call Now Button