0

Bulgaristan’da E-TOLL Sistemi Uygulanmaya Başladı

E-TOLL otoyol ücreti sisteminin devreye sokulmasından sonra kat ettikleri mesafeye bağlı olarak otoyol ücreti ödeyecek olan kamyon, otobüs ve azami yüklü ağırlığı 3,5 tondan fazla olan araçların sürücüleri veya sahipleri, bilgi edinebilmek amacıyla Ulusal E-TOLL Sistemi Yönetimi Dairesi’nin www.bgtoll.bg/tr/toll adresinden detaylara ulaşabiliyor. Şebeke, ülkenin toplam 20 bin kilometre olan karayolunun 3.115 km’lik kısmını kapsıyor. Ağır yük trafiğine giren yaklaşık 17.000 km ücretsiz kalıyor.

Bulgaristan Bölgesel kalkınma Bakanı Petya Avramova, paralı geçiş sisteminin piyasaya sürülmesinden sonraki ilk üç ayda beklenen 225 milyon avro gelir sağlanamaz ise, Haziran ayından itibaren tarifelerde değişiklik yapılacağını ifade etti. Taşıyıcıların 27 Mart’a kadar ücretlerin hesaplanacağı elektronik cihazların fiyatlarından memnuniyetsizliği nedeniyle, kat edilen mesafe kartlarla gösterilecek.

GNSS tabanlı yerleşik aygıt aracılığıyla, GPS cihazı aracılığıyla veya güzergah haritası ile ücretli ulusal karayolu ağını kullanmak için gerekli ücretleri ödemek mümkün. Güzergah haritası satın aldıktan sonra ücretli yol ağını kullanabiliyor. Ulusal E-TOLL Sistemi Yönetimi Dairesi’nin sunduğu bu hizmeti kullandığı takdirde taşımacılar, başlangıç ve bitiş noktalarını ve ayrıca dörde kadar ara konumu belirterek belirli bir rotanın geçişi için ödeme yapıyor. Aracın maksimum yükünü, emisyon sınıfını, aks sayısını ve sicil numarasını da belirtmeleri gerekiyor.

Verileri doğru girdikten sonra, sistem sürücüye ödenen yol bölümleri ve ödenmesi gereken ücret hakkında ayrıntılı bilgi veriyor. Taşımacının, kesin olarak işaretlenmiş noktaları takip ederek önceden belirlenmiş mesafeyi katetmek için rota haritasının etkinleştirilmesinden sonra 24 saati bulunuyor.

Sistemde başlangıç ve bitiş noktalarının büyük önem arz ediyor ve güzergah haritasının seyahat boyunca takip edilmesi gerekiyor. Güzergah haritasının, kullanıcı sisteme kayıtlı olmadığı durumlarda ise 24 saat öncesine kadar; bir e-posta adresiyle kayıtlıysa yedi gün öncesine kadar etkinleştirilebiliyor.

Güzergah Haritaları Satış Noktaları 
Bölgesel Yol Müdürlüklerinden, nakit ödeme, yakıt kartı dahil olmak üzere kartla ödeme aracılığıyla,

Listede yer alan self-servis ödeme terminallerden, yakıt kartı dahil kartla ödeme aracılığıyla (Listeye ulaşmak için tıklayınız),

Elektronik olarak www.bgtoll.bg adresinden veya mobil uygulama üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Satın alınan güzergah kartının kontrolünü trcbo.bgtoll.bg/RoutePass/Create?weightClass=2 websitesi üzerinden sağlanabiliyor.

Gerekli şartlara uyulmadığı takdirde kesilecek cezaları da içeren Türkçe duyuru için tıklayınız.

İngilizce dilindeki detaylı duyuruya ulaşmak için tıklayınız.

Karayolu seyahat maliyetini www.trots.bgtoll.bg/ adresinden hesaplanabiliyor.

Sürücüler veya firmalar herhangi bir sorun ile karşılaşmaları halinde veya daha detaylı bilgi almak için 0700 10 876 numaralı telefon hattını arayarak Ulusal E-TOLL Sistemi Yönetimi Dairesi Bilgi Merkezi’ne başvurabiliyor.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat