0

Bulgaristan Sınır Kapısında İşbirliği Çalışmaları

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Edirne’den Bulgaristan’a açılan Kapıkule Sınır Kapısında incelemelerde bulunarak basın açıklaması gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen basın açıklamasında sınır kapısındaki giriş-çıkış rakamlarının ülke ekonomisi ve ticareti için son derece önemli olduğunu vurgulayan Pekcan, tek taraflı olarak yapılanlar ile birlikte sınır komşuları ve Bulgar makamlarıyla yapılan işbirliğinin de son derece önemli olduğunu ifade etti.

Bu anlamda Bulgar yetkili makamlarıyla sık sık bir araya geldiğini aktaran Pekcan, “buradaki eylem planlarımız çerçevesinde muhataplarımızla irtibat halinde olduk ve onlara buradaki yapısal değişikliklerin gerçekleştirilebilmesi için kendilerinden beklentilerimizi her fırsatta gündeme getirip, ısrarlı bir şekilde takipçisi olduk.” ifadelerini kullandı.
Konuşmasının devamında Bakan Pekcan, “geçtiğimiz yıl içerisinde Bulgar Maliye ve Ekonomi Bakanı ile görüşmelerimiz oldu. Tüm bu görüşmelerde Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı’nda alınması gereken tedbirleri kendileri ile paylaştık ve bütün talepleri dile getirdik. Sınır kapılarımızdaki sorunları tek taraflı olarak gidermenin dış ticaretimizi ve gümrük işlemlerimizi kolaylaştırma konusunda yetersiz kalacağı artık tecrübe ile sabit. Komşularımızla sorunları konuşarak, istişare ederek, çözebileceğimizi görüyoruz” şeklinde konuştu.

Frigo TIR’lar için özel giriş çıkış hattı
Gümrük kapılarındaki kapasite geliştirme faaliyetlerinin sürdüğünü söyleyen Bakan Pekcan, şöyle devam etti:
“En güzel haber ve beklentimiz Kapitan Andreevo’da frigo TIR’lar için özel giriş çıkış hattı yapılıyor. Biz bir an önce bu projenin devreye girmesini bekliyoruz ve bu hattın devreye girmesiyle beraber Kapıkule’deki giriş – çıkış sayılarımız çok daha hızla artacak. Lesovo’daki çalışmalar var. Peron sayıları 4’ten 7’ye çıkarılıyor Bulgar makamları tarafından. Kendilerinden sadece Kapıkule değil Lesova kapısının da hayvansal ve bitkisel ürünlerin AB’ye girişine yetkilendirilmesi konusunda taleplerimizi iletiyoruz. Bunu hem Bulgar hükümeti nezdinde hem de AB’li muhataplarımız nezdinde iletiyoruz ki biraz daha açılım sağlayabilelim. Ayrıca Kapitan Andreevo’da da veteriner kontrol noktasının genişletilme çalışmaları yapıldığını öğreniyoruz, o da bizim elimizi rahatlatacak.

‘TOL cezalarının iptal ve iadelerini sağladık’
Bulgaristan sınır kapısında TIR geçişleri sırasında yaşanan sıkıntıları ve getirilen çözümleri de aktaran Pekcan şunları kaydetti:
“Muhataplarımızla yaptığımız istişarelerde, özellikle nakliyeci firmalarımızdan bozulabilir ürün taşıyan, soğutuculu nakliye araçlarımızın TIR garajlarına Bulgar tarafında 16-17 saat beklenildiği bilgisi bize ulaştı. Hemen devreye girdik. Artık bu araçlarımız en fazla 2 saat bekleyerek sınırdan geçiş sağlayabiliyorlar. Son olarak Bulgaristan tarafının bir süredir uygulamakta olduğu TOL adını verdikleri yol geçiş ücretleri ve çok büyük cezalar vardı. Bunlarla ilgili de hemen girişimlerimizi yaptık, bu cezaların iptalini sağladık. Hatta cezaların iadelerini de sağladık.”

Gerekli yerlere teşekkürlerini de ileten Pekcan, “içinden geçtiğimiz bu süreçte ticaretin kesintisiz devam etmesi için bizimle birlikte elini taşın altına koyan, yükümüze omuz veren tedarik zincirimizin her halkasındaki kurumlarımızla, lojistikçilerimizle ve çalışanlarımızla tam bir işbirliği ve koordinasyon içerisinde çalıştık ve herkese ayrı ayrı huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Related Posts

Call Now Button