0

Birleşik Krallık’tan Çıkış Yapacak Sürücülerin Dikkatine

Birleşik Krallık’tan çıkış yapacak sürücülerin uyması gereken prosedürler açıklandı.

UND’den alınan habere göre, Birleşik Krallık’tan Fransa istikametine devam edecek ağır vasıta sürücülerinin son 72 saat içerisinde yapılmış negatif COVİD test sonucu ibraz zorunluluğu devam ediyor. İngiliz hükümeti sürücüleri limana ulaşmadan önce yetkilendirilmiş bağımsız bir test merkezinde test yaptırma konusunda uyardı.

Ayrıca Kent limanlarını kullanmak için Kent Access Permit (Kent Erişim İzni) alınma zorunluluğu bulunuyor. Dover limanı veya Eurotunnel kullanacak sürücülerin Check an HGV is Ready to Cross the Border ( Bir Ağır Vasıta Aracın Sınırı Geçmeye Hazır Olup Olmadığını Kontol Edin) servisi üzerinden; Kent Access Permit için başvuru yapması, Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği arasındaki sınırı geçmek için gereken dokümanlara sahip olup olmadığını kontrol etmesi gerekiyor.

İlgili servisi kullanmayan ve Kent’e erişim izni almamış ya da sahte beyannamelerle sınırı geçmeye çalışan araçlara 300 pound ceza kesileceğini belirterek, limana geçerli İhracat ve İthalat belgeleri ile gelmeyen taşımacıların geçişine izin verilmeyeceği bildirildi.
Kent’e negatif test sonucu ve Kent Access Permit ile ulaşan sürücülere geçişte öncelik tanınacağı ve limana ya da Eurotunnel terminaline daha hızlı erişimlerinin sağlanacağı ifade edildi.

Antijen test sonucunun pozitif çıkması halinde doğrulayıcı PCR testi yapılması ve bu durumda sürücünün PCR testi yaptırmadan ya da 10 gün karantinada kalmadan Birleşik Krallığı terk edemeyeceği açıklandı. Antijen test sonucu pozitif çıkan sürücünün test alanını ivedilikle terk etmesi ve NHS Test merkezlerinden birinde PCR testi yaptırması gerekiyor.

Related Posts

Call Now Button