0

ABD’nin Yeni Ticaret Yönetimi ile İlk Resmi Temas

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ABD’deki yönetim değişikliğinin ardından 18 Mart’ta görevine başlayan ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai ile bugün video konferans yöntemiyle görüşecek.

Pekcan, ABD’de yeni yönetim değişikliğinin ardından 18 Mart 2021 tarihinde görevine başlayan ABD Ticaret Temsilcisi Sayın Katherine Tai ile video konferans yöntemiyle bugün bir görüşme gerçekleştirecek.

Göreve başlamasından çok kısa bir süre sonra, ABD Ticaret Temsilcisi Sayın Tai’nin ilk görüşmek istediği ülkeler arasında Türkiye’nin yer alması, ticari ilişkilere verilen önemin de bir yansıması olma özelliğini taşımakta.

Pekcan, Tai ile görüşmesinde iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin yanı sıra, ticaret hacminin dengeli bir şekilde artırılması, ticaretin kolaylaştırılması ve iş ortamının geliştirilmesi, DTÖ’deki çalışmalar, Covid-19 pandemisinin dünya ticaretine olumsuz etkilerine yönelik atılacak adımlar gibi konular ele alınacak.

Türkiye-ABD Ticari ilişkileri
Türkiye’nin ABD’ye ihracatı pandemiye rağmen 2020 yılında %13,5 artarak 10,1 milyar dolara ulaşmıştır. Geçen yıl ABD ile ticaret hacmi 22,1 milyar Dolar olarak gerçekleşmişti.

Related Posts

Call Now Button