0

ABD Soruşturmasından Türkiye’ye Ek Gümrük Vergisi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ticaret Bakanlığı’nın bir yazısına atıfta bulunarak mevzu bahis soruşturma ve sonuçları hakkında bir yazı yayınladı. Yazıda Türkiye’nin dijital hizmet vergisi (DHV) uygulamaları hakkında 2 Haziran 2020 tarihinde USTR tarafından ABD Ticaret Kanununun 301’inci bölümü (Section 301) kapsamında başlatılan soruşturma sonucunda bir rapor yayınlandığı belirtildi.

Soruşturma sonucunda 6 Ocak 2021 tarihinde yayınlanan raporda; Türkiye’nin DHV uygulamasının ABD’li firmalara karşı ayrımcılık içerdiği, uluslararası vergilendirme teamüllerine aykırılıklar taşıdığı ve ABD’li firmalara haksız bir külfet oluşturarak ticaretin önünde bir engel teşkil ettiği tespitlerine yer verildi. Raporun sonuçları doğrultusunda 26 Mart 2021 tarihinde yayınlanan listedeki ürünlere yönelik %25’e varan oranlarda ek gümrük vergisi getirilmesinin gündemde olduğu bildirildi. TİM’in yazısında ek vergilerin Türkiye’ye karşı yıllık 160 milyon dolar ek gümrük vergisi yükü oluşturacağı belirtildi.

Olası yaptırım kararına tabi ürünler listesinde; halılar ve dokunmuş yer kaplamaları, yatak çarşafları, perdeler, seramik karo, lavabo, bazı doğal taş ürünleri (traverten ve mermer gibi) ve bazı gümüş ve altın mücevhercilik gibi ABD’ye ihracatta önem arz eden ürünler bulunmakta.

Diğer yandan USTR tarafından yayımlanan belgede planlanan eylemin uygun olup olmadığı; uygunsa alınacak önleme ilişkin ilgili tüm kişilerin soruşturmada yapılacak işlemlerle ilgili yorum ve görüş bildirebileceği belirtildi. Kamuya açık yorumların 30 Nisan 2021 tarihine kadar; https://comments.ustr.gov/s/ adresinde yer alan portaldan yapılması gerektiği bildirildi.

Soruşturmaya konu ürünler listesi için tıklayınız.

Related Posts

Call Now Button