0

ABD Anti-Damping ve Telafi Edici Vergi Soruşturmaları Nihai Kararı

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği “ABD Anti-Damping ve Telafi Edici Vergi Soruşturmaları Nihai Kararı (Öngerilmeli Beton Demeti)” hakkında bir duyuru yayımladı.

Duyuruda; Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğünden alınan yazıya atıfla, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından Türk menşeli “Öngerilmeli Beton Demeti – Prestressed Concrete Steel Wire Strand” (ABD gümrük tarife pozisyonuna göre 7312.10.3010 ve 7312.10.3012 tarifelerinde yer alan) ithalatına karşı anti-damping ve telafi edici vergi soruşturmaları yürütüldüğü anımsatıldı.

Konu ile ilgili “ABD Türkiye’den İthal Beton Teli İçin Teşvik Seviyesini Belirledi” haberimize ulaşmak için tıklayınız.

Söz konusu anti-damping ve telafi edici vergi soruşturmaları çerçevesinde ABD Uluslararası Ticaret İdaresi’nin (ITA) damping ve sübvansiyona ilişkin nihai kararlarının 11 Aralık 2020 tarihli ABD Resmi Gazetesi’nde yayımlandığı ifade edildi.

Anti- Damping soruşturması kapsamında ITA tarafından tüm firmalar için yüzde 53,65 oranında damping marjı hesaplandığı belirtildi.
  
İlgili karara ulaşmak için tıklayınız.

Söz konusu telafi edici vergi soruşturması kapsamında ise ITA tarafından örneklemeye seçilen firmalar için yüzde 158,44 ve yüzde 30,78 oranında sübvansiyon marjı, diğer firmalar için yüzde 94,61 oranında sübvansiyon marjı hesaplandığı bildirildi.

İlgili karara ise ulaşmak için tıklayınız.

Bununla birlikte, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) tarafından zarara ilişkin yürütülen soruşturmanın hâlihazırda devam ettiği, ITC’nin nihai kararında ABD yerli endüstrisinin dampingli ve/veya sübvansiyonlu ithalattan dolayı zarar gördüğüne ilişkin olumlu bir karar vermesi durumunda anti-damping ve telafi edici vergi önlemlerinin nihai hale geleceği belirtildi.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat