0

Yeni Kısıtlamalar Bugün Uygulanmaya Başlıyor

İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine “Sokağa Çıkma Kısıtlamaları” konulu genelge gönderdi.

Yeni bir karar alınıncaya kadar Türkiye genelinde hafta sonları cuma saat 21.00’de başlayacak kısıtlama hafta sonunun tamamını kapsayarak pazartesi günü saat 05.00’da sona erecek.

Hafta içi de saat 21.00 – 05.00 saatleri arası sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Hafta içi sokağa çıkma yasağı uygulaması bu akşam saat 21.00’de başlayacak.

65 Yaş Üstü Ve 20 Yaş Altı Kişiler İçin Yeni Kısıtlama

Alınan karara göre 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşların İçişleri Bakanlığının 18 Kasım 2020 tarihli ve 19161 sayılı genelgesinde belirlenen saatler içerisinde (10.00¬-13.00, 13.00¬-16.00 saatleri arası) şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş) kullanmaları kısıtlandı.

Cenaze namazlarının vefat edenlerin yakınları dahil en fazla 30 kişiyle kılınabilecek. Nikahlar ve nikah merasimi şeklindeki düğünler de gelin ve damadın yakınları dahil en fazla 30 kişi ile düzenlenebilecek. Kış mevsimi nedeniyle kapalı alanlarda daha fazla vakit geçirilen bu süreçte evlerde misafir kabulünün salgının bulaşma/yayılım hızını artırdığı göz önüne alınarak, evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi toplulukların bir araya geleceği etkinliklere müsaade edilmeyecek. Bu süreçte evlere misafir kabul edilmemesi gerektiği vurgulandı.

Sokağa çıkma yasağından kimler muaf?

Sokağa çıkma kısıtlamanın olduğu Cumartesi ve Pazar günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-¬17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.

Vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelliler hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecek.
Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek.

Cumartesi ve Pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak (Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilecek.) Vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelliler hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebilecekler.

Lokanta ve restoranlar cumartesi ve pazar günleri 10.00-20.00 arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek.
Sokağa çıkma kısıtlamasına uyulabilmesi için istisna dışındaki tüm iş yerleri hafta içi 20.00’de kapanacak.

Şehirlerarası seyahat kısıtlamaları?

Kısıtlama olan gün ve saatlerde zorunlu hallerde özel araçla şehirlerarası seyahat izne tabi olacak. Şehir içi toplu ulaşım araçlarında yaşanan yoğunluğun azaltılması amacıyla ilgili mahalli idarelerce alınması gereken tedbirlerin (sefer sayısının artırılması, denetim) il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurullarınca belirlenecek.

Related Posts

Call Now Button
Sohbeti Başlat